Ana Sayfa Çalışma Hayatı Kahvehane işleten esnaf borçlarından dolayı intihar etti, Oda Başkanı Güven Erdoğan’a seslendi:...

Kahvehane işleten esnaf borçlarından dolayı intihar etti, Oda Başkanı Güven Erdoğan’a seslendi: “İntiharlar çığ gibi büyüyor, sesimizi duyun”

Mersin Tarsus'da köy kahvehanesi işleten 42 yaşındaki esnaf Orhan Erten, borçlarını ödeyemediği için intihar ederek yaşamına son verdi. Bunun meslekte yaşanan üçüncü intihar olduğunu belirten Ankara Kahveciler Odası Başkanı İsa Güven, duyurulan yardımların esnafa hala dağıtılmadığını söyledi. Güven, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a “Yeni intiharlar mı olsun? Yeter artık sesimizi duyun” diye seslendi.

Mersin Tarsus’da köy kahvehanesi işleten Orhan Erten (42), borçlarını ödeyemediği için intihar etti. Erten evli ve 3 babasıydı. Erten’in intiharı pandemi döneminde esnafın düştüğü zor durumu tekrar gündeme getirdi. Ankara Kahveciler ve Esnaf Odası Başkanı İsa Güven, Erten’in intiharının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenerek şu ifadeleri kullandı:

“11 aydır Ankara’nın göbeğinde bir sivil toplum örgütü başkanı isyan ediyor ama sesimiz duyulmuyor. İntiharlar her geçen gün çığ gibi büyüyor. Sayın Cumhurbaşkanı ne zaman sesimizi duyacaksınız. Bir kahve, çay ikram edelim dedik. Ankara’nın göbeğinde bir çay ikram edemiyoruz size, Sayın Cumhurbaşkanım.”

Pandemi nedeniyle esnaf ve zanaatkarın zor günler geçirdiğini vurgulayan Güven, kira yardımının başlamadığını, kredilerle esnafın borçlandırıldığına dikkat çekti. Güven son intiharla birlikte üçüncü intihar olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Bir kahvenin 40 yıl hatırı var da kahvecilerin hiç mi hatırı yok. Bizim mesleğimiz öldü, küçük esnaf ve zanaatkar perişan. Bu üçüncü intihardır. İnşallah bir daha intiharlar olmadan elinizi uzatırsınız. Vermiş olduğunuz 25 milyar (bin TL) krediyi ödeyemiyoruz. Bunlara af getirin. Vermiş olduğunuz kira desteği ve 1000 lira yardım başlamadı. Bize can suyu, hibe kredisi verin. Borçlandırmayın. Anayasa’nın 173’üncü maddesini neden çalıştırmıyorsunuz? Yeni intiharlar mı olsun, yeter artık sesimizi duyun.” (BK)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz