Ana Sayfa Çalışma Hayatı Kamu çalışanı LGBTİ+’lar işlerini kaybetme korkusuyla cinsel yönelimlerini gizliyor

Kamu çalışanı LGBTİ+’lar işlerini kaybetme korkusuyla cinsel yönelimlerini gizliyor

Türkiye'de Özel Sektör ve Kamu Çalışanı LGBTİ+'ların Durumu 2020 Araştırması’na göre LGBTİ+ çalışanlar ayrımcılığa maruz kalma ve işlerini kaybetme endişesi nedeniyle cinsel yönelimlerini açıklayamıyor. Araştırmaya katılan 849 kişiden 257’si ayrımcılığa maruz kalmamak için cinsel yönelimini gizlediğini ifade ediyor.

Kaos GL’nin 2015 yılında başlattığı ve 2018 yılından beri Kadir Has Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Araştırma Merkezi’yle birlikte yürüttüğü, Friedrich Naumann Vakfı tarafından desteklenen “Türkiye’de Özel Sektör ve Kamu Çalışanı LGBTİ+’ların Durumu Araştırması” 2020 yılı sonuçları açıklandı. Toplam 849 katılımcı ile gerçekleştirilen araştırmada, LGBTİ+’ların iş hayatında cinsiyet kimliği, cinsel yönelim ve cinsiyet özellikleri bakımından açık olma oranlarının düşük olması dikkat çekti. Araştırma sonuçlarına göre özel sektörde çalışan LGBTİ+’ların yüzde 14,8’i işyerlerinde tamamen açıkken, bu oran kamuda yüzde 3,4’e düşüyor. LGBTİ+’lar iş hayatlarında cinsel yönelimlerini açıklayamıyorlar. LGBTİ+’ların cinsel yönelimlerini açıklayamama nedenleri arasında işlerini kaybetme korkusu, aşağılanma ve dışlanmaya maruz bırakılmak var.

Özel sektörde cinsel yönelimini ifade edenlerin oranı yüzde 14,8 iken kamuda yüzde 3,4

LGBTİ+’lar dışlanma ve işlerini kaybetme korkusuyla cinsel yönelimlerini açıklayamıyor. Rapora göre iş yerinde tamamen açık olduğunu belirten kamu çalışanı katılımcıların oranı yalnızca yüzde 3,4’te kaldı. Araştırmanın sonuçlarına göre, araştırma katılımcılarından kamuda çalışan toplam 175 kişiden 110’u cinsiyet kimliğini ‘erkek’, 40’ı ‘kadın’, 5’i ‘trans erkek’, 5’i ‘trans kadın’, 1’i ‘trans’ ve 14’ü ‘diğer’ olarak tanımlarken; 112’si cinsel yönelimini ‘gey’, 33’ü ‘biseksüel’, 16’sı ‘lezbiyen’, 4’ü ‘heteroseksüel’ ve 10’u ‘diğer’ olarak belirtiyor.

Araştırmaya katılan katılımcılardan özel sektörde çalışan 674 kişiden 384’ü cinsiyet kimliğini ‘erkek’, 194’ü ‘kadın’, 19’u ‘trans erkek’, 6’sı ‘trans kadın’, 4’ü trans ve 67’si ‘diğer’ olarak tanımlarken, 353’ü cinsel yönelimini ‘gey’, 137’si ‘biseksüel’, 104’ü ‘lezbiyen’, 26’sı ‘heteroseksüel’ ve 54’ü ‘diğer’ olarak belirtiyor. İş yerinde tamamen açık olduğunu söyleyen çalışan oranı ise yüzde 14,8.

LGBTİ+ çalışanlar güvende hissetmedikleri için haklarını arayamıyor

Araştırmaya göre LGBTİ+ çalışanların uğradıkları ayrımcılık karşısında genelde herhangi bir resmi kanala başvurmadıklarını gösteriyor. LGBTİ+’ların başvuru yapamama nedeni ise şöyle sıralanıyor:

“LGBTİ+ çalışanlar ayrımcılık karşısında işlerini kaybetme korkusu, daha ağır bedeller ödeme olasılığı, cinsel kimliklerinin kendi kontrolleri dışında açığa çıkmasından çekinme, iş dışındaki hayatlarında karşılaşabilecekleri zorluklar.”

LGBTİ+’lar karşılaştıkları ayrımcılık karşısında kendilerinin korunacağına karşı inançsızlar. Rapora göre ayrımcılığa maruz bırakılan LGBTİ+’lar gerek kurumsal politikaların gerekse hukuksal çerçevenin yetersizliği nedeniyle haklarını arayamıyor. LGBTİ+’lar işyerindeki ayrımcılığın iş hayatının da dışına taşınabileceği kaygısıyla sessiz kalıyor. Raporun ilgili kısmı şöyle:

“Maruz kalınan ayrımcılığı bildirmede kurumsal ve hukuksal yaklaşımın yetersizliği, sendika ve meslek örgütleri açısından da önemli bir bulgu olarak karşımıza çıkmaktadır. “Herhangi bir sendika veya meslek örgütüne üye misiniz?” sorusuna sendika veya meslek örgütlerinden en az birine üye olduğunu ve işyerinde cinsiyet kimliği ve cinsel yönelim temelli ayrımcılığa uğradığını beyan eden katılımcı sayısı 12’dir. Bu 12 kişiden 5’i, karşılaştıkları ayrımcılıkla ilgili hiçbir girişimde bulunmazken, girişimde bulunanlar da durumu üye oldukları sendikaya veya meslek örgütüne bildirmemiştir.”

Ayrımcılığa maruz kalmamak için cinsel kimliklerini gizliyorlar

“Çalıştığınız kurumda bizzat size yönelik yönelik cinsiyet kimliği/ cinsel yönelim/ interseks durumu temelli ayrımcılıkla karşılaştınız mı?” sorusuna özel sektör çalışanı 674 kişiden 61’i (yüzde 9,1) işyerinde ayrımcılığa maruz kaldığını, 181 kişi (yüzde 26,9) “ayrımcılığa maruz kalmamak için cinsel kimliğini gizlediğini” bildirdi.

Katılımcılardan 124 kişi (yüzde 18,4) ayrımcılıkla karşılaşmamasının nedenini cinsiyet kimliğinin/ cinsel yöneliminin/ interseks durumunun belli olmamasına bağlarken, 308 katılımcı ise bu soruya “karşılaşmadım” yanıtını verdi.

Aynı soruya kamu çalışanı toplam 175 kişiden 19’u (yüzde 10,9) “Evet, karşılaştım” şeklinde yanıt verdi. Bununla birlikte ayrımcılıkla karşılaşmadığını belirten katılımcılardan 76’sı (yüzde 43,4) bunu cinsiyet kimliği/cinsel yönelimi/interseks durumunu gizlemesine bağlarken, 40’ı (yüzde 22,9) ise ayrımcılıkla karşılaşmama nedenini cinsiyet kimliği/cinsel yönelimi/interseks durumunun belli olmaması olarak bildirdi. Sadece 40 (yüzde 22,9) katılımcı bu soruya “karşılaşmadım” yanıtını verdi. (BK)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz