Ana Sayfa İklim Kanal İstanbul karşıtlarının oranı yüzde 52,3’e çıktı

Kanal İstanbul karşıtlarının oranı yüzde 52,3’e çıktı

Türkiye Raporu, Kanal İstanbul üzerine yaptığı anket dizisine devam ediyor. Son sonuçlara göre Proje'yi tanıyanların oranı arttı, projeye destek ise azaldı.

İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından Türkiye Raporu için hazırlanan anketlerdeki son gündem Kanal İstanbul’du. Raporda, Kanal İstanbul’a dair daha önce yapılmış anket çalışmaları hatırlatılırken, Proje’ye yönelik karşıtlığın giderek büyüdüğü tespit edildi.

Proje’ye dair Aralık 2019’da yapılan ankette, projenin vaat ettiklerinden ziyade, Türkiye ekonomisini kötü etkileyebileceği konusunda fikir birliği olduğu hatırlatıldı. Raporda, o dönemde toplumun yüzde 49’unun Kanal İstanbul projesi hakkında bilgi sahibi olmadığına da yer verildi. Proje hakkında yayınlanan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Raporu’nun ardından Ocak 2020’de yayınlanan ankette toplumun bilgi seviyesinin yüzde 56’lara kadar çıktığı ifade edilirken, Proje’yi desteklemeyenlerin oranı ise son çalışmada yüzde 52,3 çoğunluktaydı.

Aralık ayında yapılan ankette “Projenin Türkiye için yeni ekonomik gelir kaynakları yaratacağını düşünüyorum” seçeneğine katılımcıların yüzde 49’u katılmadığını, yüzde 15’i ise fikirlerinin olmadığını belirtmişti. Katılımcıların yüzde 48,5’i ise hiçbir fikrinin olmadığını kaydetmişti.

En büyük desteği veren ile en az bilgiye sahip olan seçmen grubu AKP’li

Aynı ankette Möntro Antlaşması’nın süresi dolduğu için Proje’nin yapılması gerektiğini savunanların destek verdiği siyasi partiler sorulduğunda en büyük desteği veren de en az bilgi sahibi olan grubun da AKP’lilerin içinde olduğu görülürken, en büyük muhalefetin ise HDP ve İYİ Parti’li seçmenlerden geldiği kaydedildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz