Ana Sayfa Sağlık Karabasan kâbusunuz olmasın

Karabasan kâbusunuz olmasın

Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Ercan Dalbudak, halk arasında karabasan diye bilinen uyku felci ile ilgili merak edilenleri yanıtladı. Uyku felcinin bir çeşit uyku bozukluğu olduğunu söyleyen Dalbudak, uyku felcinin tekrarlanması halinde mutlaka tedavi edilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Ercan Dalbudak, halk arasında karabasan diye bilinen uyku felci ile ilgili merak edilenleri yanıtladı. Uyku felcinin bir çeşit uyku bozukluğu olduğunu söyleyen Dalbudak, “Uyku felcini bir kere yaşamayı hastalık gibi görmemek lazım ancak tekrarlanıyorsa yaşam ve uyku kalitenizi bozuyorsa mutlaka tedavi edilmesi gerekiyor” dedi.

“Felç olma hali aslında doğal bir süreç”

“Uykunun NREM (Non-REM) ve REM olmak üzere iki dönemi var. Aslında NREM ve REM sürekli bir döngü halindedir. Belli bir ritimde dönerler. NREM uykuya daldığımız ilk dönem daha baskındır. Genelde sabaha karşı da REM dönemi daha ağır basıyor ve genelde bu dönemde rüya görülüyor. Rüyada aslında hareketsiz olmamız istenir. Bazen rüyada kendimizi atlarken, zıplarken veya koşarken görüyoruz. Eğer buna uyum sağlarsanız uyku sırasında elinizi, kolunuzu, bacağınızı oynatmaya başlarsınız. Bu da hiç hoş bir durum olmaz. REM döneminde felç olma hali aslında doğal bir süreç. Yoksa rüyada sürekli hareket edersiniz. İşte uyku felci de tam bu sırada uyanma halidir. Uyku içindeki uyanıklık halidir. Aslında uyanıksınız ve hareket edemiyorsunuz”

“Uyku felci tekrarlanırsa kişi tedavi edilmeli”

“Çok yorgun, stresli anlarda, uykunun bozuk olduğu durumlarda, vardiyalı çalışma sistemi varsa ya da çok kafein tüketmek de uyku felcine yol açabilir. Yani uyku kalitesini bozan her türlü durumda uyku felci yaşanabilir. Bazen ufak müdahaleler, uyku hijyeni ya da stresle baş etme yöntemleri gibi bir takım destekleyici şeylerle, uykunun REM dönemini düzenleyen birtakım ilaç tedavisiyle de bu durum geçebilir. REM döneminde sürekli uyandığınızı varsayın, o zaman gerçekten hayat kabusa dönebilir, karabasan dediğimiz durum da gerçekleşebilir. Uyku felcini bir kere yaşamayı hastalık gibi görmemek lazım ancak tekrarlanıyorsa yaşam ve uyku kalitenizi bozuyorsa mutlaka tedavi edilmesi gerekiyor. Uyku felci kişide bir panik duygusu yaratıyor. Bu durum bir şekilde kendiliğinden de sonlanabilir, biri de uyandırabilir. Çok nadir, halüsinasyon ya da panik atak gibi durumlar da yaşanabilir. Bunlar da kişiye, daha çok korku ve kaygı verebiliyor.”

“Ciddi hastalıklara yol açabilir”

“Kişinin başına bir şey gelmez ama kişi geleceğiyle ilgili büyük bir kaygı taşıyabilir. Biri sanki sizi boğuyormuş, üzerinize oturmuş gibi hissedersiniz. O anda öleceğini düşünenler de oluyor. Bu şekilde de kişi, dehşet içinde olabilir. ‘Biri dokunsa da uyansam,  kurtulsam’ denir. Hareket edemediğiniz için bu da ciddi bir sıkıntı yaratıyor. Bu durum sürekli yaşandığında kişi bir süre sonra uykuya dalmaktan kaçınır. Yalnız yatmaktan korkabilir. Işıkları açık yatmak isteyebilir. Yalnız kalamayabilir. Birtakım hastalıklar da ortaya çıkabilir. Bu durumda da bir psikiyatrist ya da nöroloğa gitmekte fayda var diye düşünüyorum.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz