Ana Sayfa Eğitim Karma eğitimi bitirecek yeni adım kadın üniversiteleri 2021 hedefleri arasında

Karma eğitimi bitirecek yeni adım kadın üniversiteleri 2021 hedefleri arasında

2021 yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı dün Resmî Gazete’de yayımlandı. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nca hazırlanan programda en dikkat çekici başlık, yalnızca kadın öğrencilere yönelik kurulacak "kadın üniversiteleri" oldu.

2021 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı, dünkü mükerrer Resmî Gazete’de yayımlandı. Yayımlanan programın ‘kalkınma planı’nda yükseköğretimde çeşitlilik adı altında kurulması tasarlanan kadın üniversiteleri de yer aldı.

Yayımlanan raporda, kadın üniversitelerinin incelenmesi ve rapor hazırlanması hedeflendi. Kadın üniversitelerinin kurulma nedeni olarak ise yükseköğretimde çeşitlilik sağlanması gösterildi.

Türkiye’de kadın üniversiteleri kurulması geçen yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın G20 Zirvesi için bulunduğu Japonya’da bir kadın üniversitesini ziyaret etmesiyle gündeme gelmişti. Erdoğan, ziyaret sonrasında Türkiye’de de bu tarz bir üniversitenin olması gerektiğini ve bu konuda adım atılacağını söylemişti.

Planlanan hedef doğrultusunda kadın öğrencilerin yükseköğretime katılımları değerlendirilerek, ‘sorun bulunan alanlar’ saptanacak. Son olarak, kadın üniversitelerinin kurulması için akademik birimler oluşturulacak.

Yayımlanan hedefler arasında ağırlıklı olarak ekonomi ve maliye programları yer alırken, ekonomik programlar, Yeni Ekonomi Programı’na (YEP) benzer amaçlarda belirlendi. 423 sayfalık programda, eğitim, çevre, hukukun üstünlüğü, kentsel dönüşüm, afet yönetimi gibi başlıklarda analizler yapılarak, bu alanlarda istenen hedeflere ulaşılması için alınacak tedbirler sıralandı. (BK)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz