Ana Sayfa Ekonomi Kayıt dışı paranın ‘milli ekonomiye destek’ için ülkeye vergisiz girişine izin verilecek

Kayıt dışı paranın ‘milli ekonomiye destek’ için ülkeye vergisiz girişine izin verilecek

Yeni İstihdam Paketi'nde "milli ekonomiye destek kazandırılması" gerekçesiyle yurt dışındaki kayıtsız para, altın ve dövizlerin vergi alınmadan yurda girişine imkân tanıyan düzenleme yer aldı.

Yeni İstihdam Paketi’nde “milli ekonomiye destek kazandırılması” gerekçesiyle yurt dışındaki kayıtsız para, altın ve dövizlerin vergi alınmadan yurda girişine imkan tanıyan düzenleme yer aldı.

Yurt dışından kayıtsız para 

AKP Giresun Milletvekili Cemal Öztürk ve Aydın Milletvekili Bekir Kuvvet Erim tarafından “İşsizlik Sigortası Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Öngören Kanun Teklifi” TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

Teklifte “sermaye piyasası araçlarının milli ekonomiye kazandırılması” gerekçesiyle yurt dışından altın, para, döviz gibi varlıkları getireceklere “vergi incelemesi başlatmama” imkânı getirilecek. Yurt dışındaki kayıtsız para, altın ve dövizlerin vergi incelemesi olmadan yurda girişine imkân tanıyan düzenlemede, “Yurt dışında bulunan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarının Türkiye’ye getirilmek suretiyle milli ekonomiye kazandırılması ve bu varlıkları Türkiye’ye getiren  gerçek ve tüzel kişilerin bu varlıkları serbestçe tasarruf edebilmelerine imkan sağlanmaktadır” ifadeleri yer aldı. Teklife,  30 Haziran 2021 tarihi şartı koyulurken Cumhurbaşkanı’na da bu süreyi bir yıla kadar uzatma hakkı veriliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz