Ana Sayfa İklim Kazdağları’nda altın madeni için yapılan ÇED toplantısında arbede yaşandı

Kazdağları’nda altın madeni için yapılan ÇED toplantısında arbede yaşandı

Kazdağları'nda altın madeni için yapılan ÇED toplantısında arbede çıktı. Bölge halkı ve çevrecilerin protesto gösterilerine jandarma biber gazı ile müdahale etti. Koronavirüs tehdidine karşın Canakkale Valiliği'nin izniyle yapılan toplantıda ÇED masası devrildi. Arbede üzerine ÇED toplantısı iptal edildi.

Cengiz Holding tarafından yapılmak istenen ve 3.5 milyon ağacın kesilmesine neden olacak Halilağa Bakır Madeni Projesi kapsamında Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısı bilgilendirme toplantısı yapılmak istendi.

Çanakkale Tabip Odası, Ziraat Mühendisleri Odası, Kaz Dağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, İDA Dayanışma Derneği, Çan Çevre Derneği ve yurttaşlar tarafından pandemi nedeniyle toplantının iptal edilmesi için Çanakkale Valiliği ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na dilekçe verdiler. Ancak itirazlar dikkate alınmadı ve pandemi koşulları olmasına rağmen toplantının yapılmasına için karar verildi.

Toplantı için Hacıbekirler Köyü çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı. Çevre illeden köye gitmeye vatandaşlarsık kimlik kontrolüne tabi tutuldu.

ÇED heyeti toplantının açılış konuşmasını yaparken, Toplantının yapılacağı Hacobekirler Köyü Camii dışarısında çevreciler de protesto etti. Daha sonra çevreciler adına konuşan KazDağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Başkanı Süheyla Doğan, halk sağlığının riske atıldığını ifade ederek toplantının hukuki olmadığını belirtti ve “Toplantı acilen durdurulmalıdır. Buradan bir kişi bile koronavirüs kaparsa sorumlusu toplantıyı iptal etmeyen yetkililer olacaktır” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç ve CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek de toplantının yapılmasına itiraz ettiler.

Firma yetkilileri ÇED dosyasını, “iptal iptal” sloganları ve alkışlı protesto arasında anlatmaya çalışırken CHP’li Öztunç ve milletvekilleri de firma yetkilileri ile tartıştı. Çıkan arbede sırasında ÇED masası devrildi.

Bunun üzerine ÇED toplantısı iptal edildi. Toplantı tutanağına “Halkın yoğun itirazı nedeniyle halkı bilgilendirme ve ÇED toplantısı yapılamamış, hiçbir bilgilendirme olmamış, toplantı gerçekleştirilememiştir” yazıldı.

ÇED heyeti ve şirket yetkilileri ile köylüler arasında tartışma çıkınca jandarma kalkanlarla müdahale etti. Protestoların sürmesi üzerine şirket ve çevre il müdürlüğü yetkilileri köyden ayrıldı.

CHP’li Öztunç: “Bizim uyarılarımız dikkat alınmadı”

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, toplantının iptalinin ardından değerlendirme yaptı. Kazdağları’nda bir maden için 3.5 milyon ağacın kesilmek istendiğine dikkat çeken Öztunç, “Bugün bu bakır madeninin ÇED toplantısı vardı. Toplantının bugün yapılmasının yanlış olduğu defalarca söyledik ama Çanakkale Valiliği buna izin verdi. ‘Pandemi koşullarına uyacağız’ dedi. Oysa pandemi koşullarına uyma imkanı yoktu” dedi.

Köylülerin, çevrecilerin toplantı için bölgede toplandığını söyleyen Öztunç, “Bizim uyarılarımız dikkat alınmadı ve ÇED toplantısı yapılmak istendi. Köylülerin ve bizlerin itirazları sonucu toplantı ertelenmek zorunda kaldı” diye konuştu.

“Kazdağları nefestir, hayattır” diyen CHP’li Öztunç, şöyle devam etti:

“Çanakkale Valiliği, neden buna izin vermek istiyor? Cengiz Holding olduğu için mi izin verildi? Türkiye’nin dört bir yanında ÇED toplantıları iptal edilirken Çanakkale’de izin verilmesi firmadan kaynaklı mıdır? Bu yanlıştır, Kazdağları’na dokunmayın diyoruz.  Kazdağları nefestir, hayattır. Bu direnişimiz sürecek. Bu maden ocağının kurulmasına izin vermeyeceğiz. Yetkilileri bir kez daha uyarıyoruz. ‘Kazdağları’ndan elinizi çekin.” (ANKA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz