Ana Sayfa İklim Kazdağları’nı talan eden Alamos Gold, Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne şikâyet edildi

Kazdağları’nı talan eden Alamos Gold, Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne şikâyet edildi

Çevreciler, Kazdağları’nda çevre ve ağaç katliamına yol açan Alamos Gold maden şirketini Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne şikâyet etti. Dilekçede, şirket hakkında "Koronavirüs salgınıyla madencilik şirketleri açtıkları ve işletmeye devam ettikleri her maden ile gezegene bir yumruk vurmakta ve birleşen yumrukların kümülatif etkisi gezegen ekosistemini tahrip etmektedir" denildi.

Çevreciler, Kazdağları’nda çevre ve ağaç katliamına yol açan Alamos Gold maden şirketini Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne şikâyet etti. Dilekçede, Şirket hakkında “Koronavirüs salgınıyla madencilik şirketleri açtıkları ve işletmeye devam ettikleri her maden ile gezegene bir yumruk vurmakta ve birleşen yumrukların kümülatif etkisi gezegen ekosistemini tahrip etmektedir” denildi.

Çevreciler ve bölge sakinlerinin Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne verdiği suç duyurusunda şöyle denildi:

Doğa katliamı: Koronavirüs gibi hayvandan insana bulaşan virüslerin madencilik faaliyetleri ve iklim değişikliği nedeniyle sürekli mutasyon geçirdiği belirtilen dilekçede, “yeni COVID salgınlarını engellemek için Kazdağları Alamos Gold şirketi tarafından kesilen 350 bin ağaç ve Sinop Nükleer Santrali Projesi’ndeki 850 bin ağacın kesilmesi gibi yeni doğa katliamlarının önüne geçilmesi” gerektiği ifade edildi.

Virüs yayılır: Altın madeninin dünyadaki üretimin yüzde 90’ı siyanür çözeltisi ile yapılmaktadır… Maden sahalarında kurulması planlanan su havuzları ve atık havuzları ile su kaynakları kirlenecek olduğundan Covıd-19 salgınının önü alınmayacak şekilde yayılacağı aşikârdır.

İnsanlık dışı eylem: Koronavirüs ve diğer salgın hastalıklara neden olmak sonucunda ‘kasıtlı olarak ciddi ıstıraplara ya da bedensel veya zihinsel sağlıkta ciddi hasara neden olan benzer nitelikteki diğer insanlık dışı eylemlere’ yol açması nedeniyle ‘insanlığa karşı suç’ niteliğindedir. Koronavirüs salgınıyla madencilik şirketleri açtıkları ve işletmeye devam ettikleri her maden ile gezegene bir yumruk vurmakta ve birleşen yumrukların kümülatif etkisi gezegen ekosistemini tahrip etmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz