Ana Sayfa Çalışma Hayatı Kılıçdaroğlu’ndan apartman görevlilerine öneri: Örgütlenmek ve Aile Yardımları Sigortası

Kılıçdaroğlu’ndan apartman görevlilerine öneri: Örgütlenmek ve Aile Yardımları Sigortası

CHP Lideri Kılıçdaroğlu apartman görevlilerine haklarını almaları için örgütlenme çağrısı yaptı. Apartman görevlileri ve Kılıçdaroğlu, denetimlerin yeterince uygulanmadığını kaydederken, çözüm için Aile Yardımları Sigortası'na işaret edildi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, video konferans yöntemiyle yaptığı görüşmelerine devam ediyor. Kılıçdaroğlu bugün, apartman görevlileriyle yaptığı görüşmede, işçilere örgütlenme çağrısı yaptı. İşçiler ve Kılıçdaroğlu, denetimlerin yeterince uygulanmadığında ortaklaşırken, CHP Lideri, sorunların çözümü için ise Aile Yardımları Sigortası’nı işaret etti.

Koronavirüs sürecinde apartman görevlilerinin alana çıkıp riski üstlendiğini kaydeden Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Herkese maddi imkanlar sağlandı ama size hiçbir şey verilmedi. Ben şunu önerdim: İşsizlik Sigortası Fonu’nun 1 yıllık faizi 16 milyar lira. Bu 16 milyar lira ile bütün apartman görevlilerine 2’şer bin lira verirsiniz, üstü de artar. Büyük ölçüde haklarınızın ihlal edildiğini biliyorum. Yasaların sağladığı güvencenin verilmediğini de biliyorum. Bunun mücadelesini vermek için sizin örgütlenmeniz lazım. Benim gördüğüm kadarıyla apartman görevlileri, apartman yöneticisiyle anlaşma yapıyor ama ailesiyle çalışıyor. Çalışma saati yok.”

Apartman görevlileri: Denetim yok

Apartman görevlileri Kılıçdaroğlu’na şunları anlattı:

“İş yükü ağırdı, koronavirüsten dolayı insanlar eve kapanınca arkadaşlarımız hep dışarıda ve sokaktalar. Bununla ilgili belge imzalatılıyor, boş kağıt imzalatmak isteniyor. 25 Mart’ta hükümete çağrı yaptık, işten çıkarmalar durdurulsun dedik. Ama sesimizi duyan olmadı.

Çalışma saatlerimiz çok fazla. Fabrikada çalışan işçi gibi değil, sigorta primlerimiz vergiye tabi olmadığı için aylık kıdem tazminatına da tabi olamıyoruz. Elektrik faturalarını kendimiz ödüyoruz. Çalışma Bakanlığı’ndan apartmanlara gelen yok, denetleme yok.

23 yıldır konut işçisi olarak çalışıyorum, kesinlikle hak verilmez alınır. Sendikayı getirdik ve 67 kişi sendikalı olduk. Bayramlarda çalıştığımızda mesai vermek zorunda kaldılar.”

Çözüm Aile Yardımları Sigortası

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın denetimleri yeterince gerçekleştirmediğini dile getiren Kılıçdaroğlu, bunların gerçekleşmesi için yapılması gerekenleri şöyle anlattı:

“Çünkü güç değilsiniz, güç olsanız birisi çıkacak 500 bin kişi adına konuşacak. 500 bin kişi adına konuşmak nedir biliyor musunuz? 500 bin kişinin çıkıp konuşmasına, Türkiye’deki bütün siyasi partiler kulak kabartacak. Sizlerin oylarına talip olacaklar.

Konut politikasının değişmesi lazım. Apartman görevlisinin insani şartlarda oturabileceği bir dairenin tahsis edilmesi lazım. Öyle yerler var ki güneş görmüyor. Olur mu ya, bunların da çoluk çocuğu var ve güneş görmeye hakları var. Bunların da insanca yaşamaya hakları var.

Aile Yardımları Sigortası’nı kaç arkadaşım biliyor. Niye Türkiye’de yok. İşsizlik Sigortası, yaşlılık, analık, iş kazası ve meslek hastalığı sigortası var mı, var. Uluslararası Çalışma Örgütü’nün kabul ettiği 9 sigorta kolundan, Aile Yardımları Sigortası yok. Bunu talep edeceksiniz. 60 yaşında apartman yöneticileriyle oturdunuz, işinize son verdi. Yaş 60 ne zaman emekli olacaksınız, 5 yıl sonra. Nasıl geçineceksiniz? Bunun çözümü Aile Yardımları Sigortası’dır.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz