Ana Sayfa Politika Kılıçdaroğlu’na 26 kuruluştan destek: Eski eşini kiralık katile öldürten şahıs… Demokrasiye inanmış...

Kılıçdaroğlu’na 26 kuruluştan destek: Eski eşini kiralık katile öldürten şahıs… Demokrasiye inanmış herkese tehdit

Organize suç örgütü lideri Çakıcı'nın tehditlerinin ardından CHP liderine destek açıklamaları artıyor.

Organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı’nın, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik tehditleri üzerine 26 kuruluştan CHP liderine destek geldi.

Çakıcı’nın Kılıçdaroğlu’na tehditleriyle ilgili tepki ve destek açıklamaları gelmeye devam ediyor. Bugün de 26 farklı kuruluş ortak bir açıklama yaparak Kılıçdaroğlu’na destek verdi. Açıklamada tehdittin ağır bir suç olduğu hatırlatılarak devlet kurumlarına kanunların gerektiğini adımları atılması konusunda çağrı yapıldı. Açıklamada, Çakıcı’nın ana muhalefet liderini ölümle tehdit ederek kamuoyuna gözdağı verdiği ifade edildi. Açıklamada Türkiye Cumhuriyeti’nin bir hukuk devleti olduğu hatırlatılarak ana muhalefet liderini tehdit etmenin suç olduğu söylendi. Açıklama metni şöyle:

“Bilindiği üzere, geçtiğimiz Salı günü TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmanın içeriği ile ilgili CHP Genel Başkanı Sn. Kemal Kılıçdaroğlu’na suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı tarafından açık tehdit ve galiz küfürlerle dolu bir mektup gönderilmiştir.

Bu vahim durum Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir ilktir. Bir suç örgütü lideri kamuoyuna da yansıyan bu mektupla ülkemizin ana muhalefet partisi liderini ölümle tehdit etmiş; dolaylı olarak da kamuoyuna gözdağı vermek istemiştir.

Tehdit ağır bir suçtur. Bırakınız ana muhalefet partisi liderini, herhangi bir insanı tehdit etmek de suçtur. Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 2. maddesinde; “Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk Devletidir.” hükmü düzenlenmiştir.

Sıfatı ne olursa olsun Türkiye Cumhuriyeti’nin her yurttaşının can güvenliği ve düşüncelerini ifade etme özgürlüğü Anayasamız ve yasalarımızın güvencesi altındadır. Hal böyleyken, bir siyasi partinin genel başkanını tehdit etmek; aslında anayasal tüm kurumları, hukuk devletini, demokrasiyi, Cumhuriyeti, demokrasiye inanmış herkesi tehdit etmek anlamına gelmektedir.

Bizler ülkemizin demokrasiye inanmış, Cumhuriyet değerlerini ve Anayasal Hukuk Devletini benimsemiş STK’ları, Sendikaları ve Meslek Örgütleri olarak; suç örgütlerinin devletimizi ve toplumumuzu tehdit eden bu kanunsuz çıkışlarına karşı hukukun üstünlüğüne inandığımızı bir kez daha seslendiriyoruz. Tehdit edilenin kim olduğundan çok, hukuk devleti değerlerimizdir esas olan.

Bu bağlamda, demokratik kitle örgütleri olarak hükümeti ve ilgili tüm devlet birimlerini hukuk ve kanunlarımızın emrettiği tedbirleri acilen yerine getirmeleri için göreve çağırıyoruz. Ayrıca, eski eşini kiralık katile öldürten şahıs profilinin esef verici bu olayın bir parçası olduğunu da hatırlamak, bugün kadın cinayetlerinde tartıştığımız cezasızlık açısından dikkate değer bir durumdur.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ ANAYASAL BİR HUKUK DEVLETİ OLARAK KALACAKTIR.

Saygılarımızla.

1-ANADOLU GÜÇ BİRLİĞİ KONFEDERASYONU
2- ANKARA CUMOK
3-ANKARA DAYANIŞMA DERNEĞİ
4-ANKARA DERSİMLİLER DERNEĞİ
5-ANKARA MİMARLAR ODASI
6-ANKARA SERBEST MUHASEBECİ VE MALİ MÜŞAVİRLER ODASI
7-AnTiYap ANKARA TİYATRO YAPIMCILARI
8-ANKARA TABİP ODASI
9-AVRUPA TÜRK GAZETECİLER BİRLİĞİ TÜRKİYE TEMSİLCİLİĞİ
10-AYDOS DERNEKLER FEDERASYONU
11-ÇAĞDAŞ GAZETECİLER DERNEĞİ
12-ÇORUM HİTİT DERNEKLER FEDERASYONU
13-DEMOKRATİK ALEVİ DERNEKLERİ ANKARA ŞUBESİ
14-DEVRİMCİ 78’LİLER FEDERASYONU
15-DEMOKRAT AVUKATLAR DERNEĞİ
16-DİVRİĞİ KÜLTÜR DERNEĞİ
17-KARAKOÇAN VE YÖRESİ DERNEĞİ
18-KIZILIRMAK YEREL DERNEKLER FEDERASYONU
19-MALİ MÜŞAVİRLER MUHASEBECİLER BİRLİĞİ DERNEĞİ ANKARA ŞUBE
20-NAMIK KEMAL MAHALLESİ (SARAÇOĞLU)KORUMA VE YAŞATMA DERNEĞİ
21-PİR SULTAN ABDAL 2 TEMMUZ KÜLTÜR VE EĞİTİM VAKFI
22-PİR SULTAN ABDAL KÜLTÜR DERNEĞİ
23-SOSYAL DEMOKRASİ DERNEĞİ
24-TİYATRO OYUNCULARI MESLEK BİRLİĞİ
25-TÜKETİCİ HAKLARI DERNEĞİ GENEL MERKEZİ
26-TÜRKİYE KADIN DERNEKLERİ FEDERASYONU”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz