Ana Sayfa Sağlık Kış aylarında yüz felci riski artıyor

Kış aylarında yüz felci riski artıyor

Kış aylarında yüz felci riskinin artmasına neden olan durumlardan bahseden Prof. Dr. Erkan Tarhan, erken tanının da önemine dikkat çekti.

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Erkan Tarhan, kış aylarında yüz felci riskinin neden arttığına ilişkin sorularımızı cevapladı. Tarhan, “Yüz felcine neden olan durumun virüsler olduğu düşünülüyor. Soğuk havalarda yüz felci olma durumunun sıklık göstermesi de o virüslerin artıyor olmasından kaynaklanıyor” dedi.

Hamileyken risk daha fazla

“Yüz felçleri, beyinden kaynaklı ve beyinden uzakta olan yüz felçleri olarak ikiye ayrılıyor. En çok korktuğumuz ise tümörlerdir. Bir iç kulak tümörü de yüz felci yapabilir ve çok tehlikelidir. Yüz felçleri bazen doğuştan da olur. Bazı damar büyümeleri, viral hastalıklar, ciddi kronik hastalıklar, hiç akla gelmeyen ağır metal zehirlenmeleri de yüz felci yapabilir. Gebelikte ve şeker hastalığında yüz felci, normalden daha fazladır. Ayrıca soğuğa maruz kalanlarda da yüz felci riski artar.”

Bazı yüz felçlerinin sebebi bilinmiyor

“Toplumda en sık karşılaşılan ise ‘Bell paralizi’ yani sebebi bilinmeyen yüz felcidir. İlaç da veriyoruz ama yüzde 80 kendinden düzelir. Hiçbir iz kalmaz, geçici bir yüz felcidir. Ama yüzde 20’de sıkıntı vardır. Bunların da yüzde 10’unun yüz kasında, gözünü kapatmada, dudak köşesini oynatmada ciddi problemler olur ve hasta bu durumdan çok rahatsız olur. Herkesin fark edeceği kadar yüzünde ciddi asimetrik problemler kalır. Yani, kasları çalışmaz. Diğer kalan yüzde 10’unda ise kaslar çalışır ama az çalışır. Buna da kısmi yüz felci diyelim. Geri kalan yüzde 80’inde de hiçbir şey kalmaz. Tabii, bu söylediklerim doktora hemen başvuran ve gerekli tedavi yapılan hastalar için geçerli. Eğer yüz felci olanlar doktora gitmezse sakatlık ihtimali de çok daha artıyor.”

Yüz felci kör de ediyor

Yüz felci olanların uygun zamanda tedaviye gitmesi gerektiğine de dikkat çeken Dr. Tarhan, geç kalma durumlarında ise körlük yaşanabileceğinin altını çizdi.

“Yüz felci olan biri yemek yerken çorbasını içemez. Dudak köşesi aşağı kayacağı için ağzından çorba akar. Islık da çalamaz. Gözünü kapatmak istediği zaman gözü kapanmayabilir veya zayıf kapanabilir. Yüz şekli de asimetrik olur. Yani kaşın biri yukarıda biri aşağıda olur ve dışarıdan bakıldığı zaman da anlaşılır. Yüz felçlerinin dereceleri var. 6 evrede incelenir. En kötüsü 6’dır. Bu evrede yüz kasları çalışmaz. Kişi kaşlarını oynatamaz, gözünü kırpamaz, dudağını, yanağını oynatamaz ve çok ciddi bir asimetrik problem olur. En iyisi de evre 1’dir ve normaldir. Yüz felcinde en çok korktuğumuz, gözdür. Gözü çok önemsiyoruz. Gözde en ufak problem olmaması için yüz felci düzelene kadar takip ediyoruz. Bazı durumlarda göz doktoruyla beraber çalışıyoruz. Eğer yüz felci hastası uygun zamanda tedaviye gelmezse ve gözleri de kapanmıyorsa bu durum körlüğe kadar gider. Eğer kişi ağır bir yüz felci geçiriyorsa evre 5 veya 6 ise gözü de gece kapanmıyorsa o kişiler de körlük riski vardır. O yüzden kişiler mutlaka doktora gitmeli.”

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Erkan Tarhan

Virüslerin artması, yüz felcine neden oluyor

“Yıllar evvel bir fare çalışması yapılmış. HSR adında bir virüs 14 farenin kulağına verilmiş ve 11’i de yüz felci olmuş. Yani, aslında yüz felci virüse bağlıdır. Genellikle bir virüs kaptığınız zaman o virüs, yüz sinirinin üstüne oturduğunda orayı felç edebilir. Aslında yüz felci bizim anladığımız, virüse bağlı kasların çalışmaması demek. ‘Soğuk havada yüz felci daha fazla olur’ algısı var. Yüz siniri kulağımızın arkasından çıkıp yüze dağıldığı için çok soğuk havalarda bu sinir etkilenebilir korkusu da hakim. Yüz felcine neden olan durumun virüsler olduğu yani mikroplar olduğu düşünülüyor. Soğuk havalarda yüz felci olma durumunun sıklık göstermesi de o virüslerin artıyor olmasından kaynaklanıyor.”

“Yüz felcinden değil, geç kalmaktan korksunlar”

Tedavi sürecinde herkesin sabırlı olması gerektiğini de dile getiren Prof. Dr. Erkan Tarhan, şu ifadelere yer verdi:

“Yüz felcince başarı oranı yüzde 80’in üzerinde ama yüzde 100 değil yani. Hastada, ‘Yüz felci oldum, geçer’ anlayışı var. Yüzde 20 geçmiyor işte. O da ciddi bir rakam. Tedavi süreci sabır gerektiren bir durum. Yüz felcinin tam oturması bazen 6 ay bile sürer. Çok basit bir hastalık değil. Sonuçta sinir, çok hassastır. Hele yüz siniri çok daha hassastır. Çocuklar da dahil herkes yüz felci olabilir. Ancak yüz güldürücü bir tedavi ve başarı şansı da çok yüksek. Yüz felcinden korkmasınlar, geç kalmaktan korksunlar. Tedavi için erken tanı da çok önemli. Kişilerin bir iki günde mutlaka kulak burun boğaz doktoruna başvurması lazım. Ayrıca nöroloji doktorları da takip ediyor.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz