Ana Sayfa Çalışma Hayatı Kısa çalışma ödeneği başvuruları yarın

Kısa çalışma ödeneği başvuruları yarın

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Kısa Çalışma Ödeneği başvurularının yarından itibaren elektronik ortamda yapılabileceğini duyurdu. 

DİSK başta olmak üzere İşçi sendikalarının başlatılması için çağrıda bulunduğu kısa çalışma ödeneği için ilk adım atıldı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Ekonomik İstikrar Kalkanı paketinde de yer alan uygulama için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı harekete geçti. Bakan Selçuk yaptığı yazılı açıklamada Koronavirüsten olumsuz etkilenen ve bu sebeple kısa çalışma uygulamasından yararlanmak isteyen işverenlerin, İŞKUR İl Müdürlükleri ve Hizmet Merkezlerine özel olarak oluşturulan elektronik posta adresleri aracılığıyla gerekli belgeleri göndererek, yarından itibaren başvurularını gerçekleştirebileceklerini söyledi.

Başvurularla ilgili açıklamanın www.iskur.gov.tr adresi üzerinden yayınlanacağını belirten Bakan Selçuk, kısa çalışma ödemeleri için yapılacak uygunluk tespitinin Rehberlik ve Teftiş Başkanlığınca yapılacağını kaydetti.

Kısa çalışma ödeneği başvuruları yalnızca işveren tarafından yapılabiliyor. İşçinin son 12 aydır aldığı brüt maaşın yüzde 150’sini geçmeyecek şekilde hesaplanan ödeneğe göre, brüt 2 bin 943 TL olan asgari ücretle çalışan işçiler damga vergisinin kesimiyle, bin 752 TL maaş alabilecek. Ödeneğin süresi 3 ay olmakla birlikte Cumhurbaşkanı kararı olursa 6 aya çıkabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz