Ana Sayfa Sağlık Koronavirüs vaka sayısında artış sürüyor

Koronavirüs vaka sayısında artış sürüyor

Günlük Koronavirüs vaka sayısında Cuma günü dünya genelinde önemli bir artış yaşandı. DSÖ'nün verilerine göre son 24 saatte kayda geçen yeni vaka sayısı 289 bin 414 olurken, en büyük artış 8 bin 458 yeni vaka ile Meksika’da kaydedildi.

Worldometers’in Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerinden derlenen günlük raporuna göre, toplam vaka sayısı cuma günü itibariyle 17 Milyon 778 bin 646, toplam ölüm sayısı ise 683 bin 389 oldu. İyileşen kişi sayısı ise 11 milyon 177 bin 132 olarak kaydedildi.

Yeni vaka sayısında 8 bin 458 ile en büyük artışın kaydedildiği Meksika’da 688 yeni ölüm açıklandı. Meksika’yı; Rusya, Hindistan, Bolivya ve Kazakistan izledi. Dünya genelinde rapor edilen yeni vaka sayısı 289 bin 414, ölüm sayısı 996 oldu.

“Tek çare dayanışma”

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, vaka sayılarının son günlerde hızla arttığı Güney Afrikalı yetkililerle bir araya geldiği bir çevirimiçi seminerde konuştu.

Genel Direktör Dr. Ghebreyesus, Güney Afrika’da vaka ve ölüm sayılarındaki artışı izlediklerini söyledi. Salgınla mücadelede önlemler almak için “asla geç değil” diyen DSÖ’nün ülkelerin sağlık otoriteleri ile yakın çalışma konusunda kararlı olduğunu belirtti. Ciddi önlemler alan ülkelerin başarı sağladığını aktaran Direktör, Koronavirüs’le mücadelede “tek çaremiz dayanışma” dedi.

DSÖ’nün daha önce hiç bu kadar yüksek hacimde teknik tavsiye yayınlamadığını söyleyen Genel Direktör, şimdiye kadar ilaç ve aşı çalışmalarında 20’den fazla ülkede 5 bin 500’den fazla hastanın deneylere katıldığını aktardı. Antikor testlerinin önemine vurgu yapan Genel Direktör, yerel ulusal ve uluslararası düzeyde seroloji (antikor) çalışmalarının koordineli yürütülmesinin önemine vurgu yaptı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz