Ana Sayfa Sağlık Koronavirüs’ün 17 Nisan tablosu: 126 ölüm, 4 bin 353 yeni vaka

Koronavirüs’ün 17 Nisan tablosu: 126 ölüm, 4 bin 353 yeni vaka

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Koca'nın açıklamasına göre bugün 126 kişi daha hayatını kaybetti. Toplam vefat eden kişi sayısı bin 769 oldu. 4 bin 353 yeni vaka tespit edildi, vaka sayısı 78 bin 546'ya yükseldi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Koca son 24 saatteki vaka ve can kaybı sayısını “126 vatandaşımız daha hayatını kaybetti. Toplam vefat eden vatandaş sayımız bin 769 oldu. 4 bin 353 yeni vaka tespit edildi, vaka sayısı 78 bin 546’ya yükseldi” sözleri ile açıkladı. Koca, “23 Nisan’la sokağa çıkma yasağı birleştirilecek iddiası”yla ilgili de “Gündemimize gelmedi, haftaya gündemimizde olabilir” dedi.

Bakan Koca’nın açıklamaları şöyle:

– Tedbirleri eskisinden çok daha sıkı tutun, virüsü sokaktan alıp evinize taşımayın. Sokağa çıkmayanlar bu savaşın görünmeyen kahramanlarıdır. Önceki toplantıda benden en çok duyduğunuz kelime filyasyondı. Bize başarı kazandıran bu yöntemin üzerine gittik. Bunun etkisi bir kez daha görüldü.

– Salgın hastalık tedavisinde öteden beri bilinen bu yöntem yayılımın önünü kesmekten en etkili yoldur. Virüs 81 il ve bazı köylerimize kadar ulaştı. Sizlere ilk vakamızdan, hastalığın bulaştığı şemayı göstermiştim. İşte bu vaka her hasta için çalıştığımız filyasyonun bir örneğiydi. Filyasyon oranımız yüzde 97.5’e ulaştı.

– Sağlığa yapılan yatırımların ne kadar doğru olduğunu toplum olarak bir kez daha test etmiş olduk. Kendi tedavi algoritmamızı oluşturarak vakalar için erken tedaviye başladık. Belirti ortaya çıkınca erkenden hastaneye yönlendirilen hastalarda tedavinin sonucunu gördük. Erken tedaviye başlamanın bir başka sonucu da hastanın zatürreye dönüşme hızıdır. Bu doğal olarak yoğun bakım ve entübasyona da yansımıştır. Önce 65 yaş üstü vatandaşlarımızın sokağa çıkışını kısıtladık. Bu tedbirler netice vermektedir. Bu kısıtlama sonucunda ileri yaşta pozitifte belirgin azalma gözlenmiştir. Kısıtlamadan sonra 65 yaş üstü pozitif oranı yüzde 30’dan yüzde 18’e düştü.

– Hastanelerimizde sağlık personelimiz aynı hız ve gayrette görevine devam etmektedir. Vaka sayımızda artış devam etmektedir. Bu artış hızının düşmekte olduğunu görüyoruz.

– Önümüzdeki günlerde plato oluşturması şaşırtıcı olmayacaktır. Bu saat itibariyle bugün sonucu çıkan 40 bin 270 test ile toplam test sayımız 558 bin 413 oldu.Özel bir teşekkürü sizlerle paylaşmak istiyorum. Sağlıkta şiddetin önlenmesi tüm partilerin gündeme almasıyla yasalaştı. Bu güne dek en kapsamlı olan yasanın çıkması için tüm vekillerimize teşekkür ederim.

Bakan Koca TTB’ye yanıt verdi: “DSÖ’nün açıklamalarına baksınlar”

Koca açıklamasında, Türk Tabipleri Birliği’nin “Dünya Sağlık Örgütü’nün kodları kullanılmıyor” sözüne yanıt verdi.

Bakan Koca Dünya Sağlık Örgütü’nün Türkiye’yi tebrik ettiğini söyleyerek, “Testi pozitif çıkanlar ikinci aşamada ekleniyor. Bunu söyleyenler DSÖ’nün açıklamalarına baksınlar. Türkiye için verilmesi gereken kod doğrulanmış vaka tanımı şeklinde. Sorun yok. DSÖ de üstelik yaptığımız bildirimleri taktirle anıyor. Ülkemize ve sağlık çalışanlarımıza güvenelim” diye konuştu.

Bakan Koca’dan Ovalı’ya tepki: “Sosyal medyadan insanların umuduyla oynanmaz”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Prof. Dr. Ercüment Ovalı’nın ilaç çalışmalarını sosyal medyada duyurmasına tepki gösterdi.

Bakan Koca, Ovalı’nın açıklaması hakkında şunları söyledi: “Uluslararası bir ilaç firmasının patentli ilacıdır. Türkiye’de ruhsatlıdır. Akciğerde tıkaç olan hastalara uygulanan ilaç. Kovid-19’la ilgili klinik çalışmalar başladı. Türkiye’de aşı ve tedaviyle ilgili çalışma yapan üniversite ve kurumlara çağrıda bulunduk. İlgili merkeze 23 Mart’ta projelendirip, başvurun dedik.  Sosyal medya üzerinden insanların umudu ile oynanamaz. Yayın araştırma ve çalışmanın nasıl yapıldığı çok iyi bilinir. 23 Mart’ta bizim çağrımıza yanıt verilebilirdi. Uluslararası bir firmanın ilacı böyle umutlar tüketilerek ifade edilemez.”

“23 Nisan gündeme gelmedi”

Koca, 23 Nisan’da sokağa çıkma yasağı ilan edileceği yönündeki iddialara, “Salgınla mücadelede, temas, mesafe ve izolasyonun önemli olduğunu hep konuşuyoruz. Geçen hafta sonu başlayan ve bu hafta sonu için de karar verilen yasağın bu amaca hizmet ettiğini söyleyebiliriz. Bu doğrultuda daha sonraki haftalarla ilgili karar bilim kurulunda gündeme gelmedi ama önümüzdeki haftalarda gelebilir. Bilim kurulu bir karar mercii değildir, tavsiye kararları alan bir kuruldur. 23 Nisan ile ilgili de gündeme gelmedi, haftaya gündem olabilir” yanıtını verdi.

“Tomografi pozitif olunca test yapılır diye kural yok”

Tomografi testinin pozitif olması nedeniyle illa test yapılır diye bir kural olmadığını söyleyen Koca, “Covid-19 tanısı alması için Dünya Sağlık Örgütü’nün tanımlaması var. Eğer PSR testi pozitif olan vakanın bildirilmesi gereken vakanın bildirilmesi gerektiğini söylüyor” diye konuştu.

Şüpheli olan ve doğrulanmış hastaların tanımının belli olduğunu belirten Koca, “Biz şüpheli hastalarımıza da erken tedavi uyguluyoruz. Eğer bir mevsimsel gripten ayrılamama durumu varsa biz bunun ilacına da başlıyoruz. Vatandaşı tedaviden mahrum etmiyoruz” dedi.

“Farklılığımızı bilim dünyasına aktarmak istiyoruz”

“Şu anki tablomuz, hasta artış hızımızın düştüğü, ölüm artış hızının durağan bir döneme girdiğini, sağlık kuruluşlarımızın doluluk oranı şu dönemde stabilleşti. Bu tablo bizim için sevindirici, bu noktada dünyadan farklı yaptığımız uygulamalar var” diyen Koca, dünyada hastaları cihaza erken bağlama yaklaşımı olduğunu, ancak Türkiye’de bunun böyle uygulanmadığını ifade etti.

Koca, “Bu farklılıklarımızı yayın yapmak üzere hızlı bir çaba, gayret içinde olmamız gerektiğini konuştuk. Bu farklılığımızı hızlıca bilim dünyasına aktarmak istiyoruz” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz