Ana Sayfa Kent Koruma Kurulu, Muammer Aksoy Evi için tescil talebini reddetti

Koruma Kurulu, Muammer Aksoy Evi için tescil talebini reddetti

Ankara Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Koruma Kurulu, Ankara Bahçelievler'deki Muammer Aksoy Evi’nin tescil talebini reddetti, yıkımın önünü açtı. Kurul, Mimarlar Odası'nın yazısına verdiği yanıtta, yapının "Korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı nitelikleri taşımadığını" belirtti. Mimarlar kararı yargıya taşımaya hazırlanıyor.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, yıkım tehdidi altında olan Muammer Aksoy’un evinin tescil edilmesi için Koruma Kurulu’na başvurdu.

Ankara Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Koruma Kurulu; Bahçelievler Mahallesi, 2564 ada 4 parselde yer alan özel mülkiyete ait, riskli yapı olarak ilan edilen ve bu durumu tapu kaydına şerh düşülen, zaman içerisinde kullanıcıları tarafından mimari değişiklikler yapılan taşınmazın “korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı nitelikleri taşımadığını” gerekçesiyle, tesciline gerek olmadığına karar verdi.

“Müze yapılmalı”

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, bu karara şöyle tepki gösterdi:

“Korumama Kurulu’ yine iş başında, kararı yargıya taşıyoruz. İller Bankası, Atatürk’ün Marmara Köşkü, her Cumhuriyet değeri ve hafıza mekânları riskli yapıdır, denilerek yıkımlar mubah hale getirilmek isteniyor. Bu yaklaşımı reddediyoruz. Muammer Aksoy Evi bir bellek mekândır, onarımı ve güçlendirmesi yapılarak korunmalıdır. Bu bellek mekânın gelecek kuşaklara aktarılması ve korunması için Koruma Kurulu’na başvurduk. Muammer Aksoy’un ömrünü geçirdiği ve mücadelesine tanıklık ettiği ev, aydınlanma müzesi yapılmalıdır.”

“ABB kamulaştırsın”

“Bir kenti kent yapan, kimliğini veren hafıza mekânlarını korumak ve toplumla buluşturmak, yerel yönetimlerin de sorumluluğundadır. Bu kapsamda müze yapma isteğini ifade eden Ankara Büyükşehir Belediyesi’ni kamulaştırma kararı alarak, Muammer Aksoy Evi’ni kamulaştırmaya ve sorumluluk almaya davet ediyoruz. Telafisi imkânsız zararlar verilmeden Muammer Aksoy Evi’nin yıkımına neden olacak bu sürece ‘dur’ denilmelidir.”

“Bu değer korunmalı”

“Aksoy 31 Ocak 1990 tarihinde suikasta uğrayarak katledilmiştir. Silahla vurularak evinin önünde katledilen Muammer Aksoy’un Ankara’da Çankaya ilçesinde, Bahçelievler’de sonradan adı Prof. Muammer Aksoy Caddesi olarak değiştirilen eski 2. Cadde’deki 55 numaralı aile apartmanı, önce el değiştirdi, şimdide kentsel dönüşüm ile yıkılacak.

Apartmanda kalan son iki dairenin boşaltmasının ardından toplumsal hafıza mekânı olan, 1954 yılında Yüksek Mimar Muzaffer Vanlı ve Şevki Vanlı tarafından tasarlanan mimari projesinin üzerinde büyük harflerle ‘Muammer Aksoy ve Akrabaları Evi’ yazan bu yapının ve taşıdığı değerlerin korunması gerekliliğini işaret ediyoruz. Dönemin aile yaşamı, toplumsal yaşamı ve aydınlanmanın örgütlenme mekânı olmuş bu yapının yıkılması belleklerimizin yıkılmasıdır, sessiz kalmayacağız.” (ANKA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz