Ana Sayfa Çalışma Hayatı “Köylü, ekecek toprak bulamıyor. Ekerse hacizlik oluyor”

“Köylü, ekecek toprak bulamıyor. Ekerse hacizlik oluyor”

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Çukurova Kabasakal Mahallesi’nde Bütünşehir Yasası’ndan sonra mağdur olan mahalle sakinlerinin sorunlarını dinledi. Yasadan önce köy olan mahallenin tarlayı ekemediğini kaydeden Bulut, “Ektiklerinde ürünün getirisinden daha fazla vergi vermek zorunda kalıyorlar” dedi.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Adana’nın Çukurova ilçesinin Kabasakal mahallesinde vatandaşların sorunlarını dinledi. Geçimini tarım ve hayvancılıkla kazanan köyün Bütünşehir Yasası’ndan sonra mahalle olduğunu kaydeden Bulut, vergilerin şehirle aynı hale geldiğini bildirdi.

Vergilerden ekemiyorlar

Köylülerin Milli Emlak’a ait arsaları ekerken, vergilerden dolayı ekemediğini belirten Bulut, “Ekseler, ektikleri ürünün getirisinden daha fazla vergi vermek zorundalar. Türkiye’de Sudan’dan bile arsa kiralayan zihniyet, güzelim Çukurova topraklarının ekilmesine engel oluyor. Bu yasanın hızla ele alınıp en azından bu ekimlerin yapılabilmesini sağlamalıyız. Bırakın vergi almayı ekilmesi için teşvik etmek zorundayız” dedi.

Köylü hacizlik oldu

Kabasakal Mahalle Muhtarı Muharrem Öcal, Kabasakal’ın mahalle olmasına rağmen köy statüsünde olduğunu, vatandaşın tarım ve hayvancılıkla uğraşmasına rağmen, Milli Emlak’ın yerlerinden dolayı köylünün hacizlik olduğunu kaydetti. Öcal, köylünün arazileri ektiğini, ektiğinden daha fazla vergi borcu geldiğini bildirdi.

Eski fiyatlara dönülsün

Mahalle sakinleri de CHP’li Bulut’a, arsaları tarım arazisi olarak kullandıkları ama vergilerinin yüksekliğinden dolayı ödeme güçlerinin olmadığından dolayı ekemediklerini kaydetti. Milli Emlak’ın arsalarının dönümünün 400 TL’nin üzerine çıktığını kaydeden mahalle sakinleri, fiyatların yasadan önceki 80 TL’ye dönmesini istedi.

Hayvancılık kalkarsa ben ne iş yapacağım?

Tarımsal girdilerin fiyatlarının, mazotun, gübrenin ateş pahası olduğunu kaydeden bir diğer mahalle sakini şu ifadelerle isyan etti:

“Hepimiz çiftçiyiz. Bu rakamları bu köyde oturan kimse ödeyemez. Öyle bir gücümüz yok. Ben hayvancılıkla uğraşıyorum ama hayvancık bile yapamıyorum. Buralar şehirleşiyor. Cumhurbaşkanı, “hayvancılığın yanındayız” diyor. Hayvancılığın yanındalarsa bize destek çıksınlar. Yem pahalı, mazot pahalı hiçbir şey yapamıyoruz. 3 tane çocuğum var; tahsilim de yok, hayvancılık kalktı mı ben ne iş yapacağım? O zaman bana iş versinler de çalışayım. 45 yaşındayım daha sigortam yok, yatıramıyorum. Bu yaştan sonra beni kimse de işe almaz. Gidecek yerimiz yok arsamız yok. Milli Emlak’ın yerlerini ekiyoruz onun da parası fazla geliyor.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz