Ana Sayfa Dış haberler Küba’da deprem sonrası tsunami uyarısı

Küba’da deprem sonrası tsunami uyarısı

Uluslararası Tsunami Bilgi Merkezi, salı günü 7.7 deprem meydana gelen Küba'yı tsunami tehlikesine karşı uyardı. Cenais Bilim Konseyi Başkanı Dr. Bladimir Moreno Toirán ise Küba'ya yönelik bir tsunami tehlikesi olmadığını söyledi.

Salı günü Küba’nın güneyinde deniz açıklarında 7,7 büyüklüğünde meydana gelen deprem  tsunami tehlikesi yarattı. Depremin ardından Küba, Jamaika, batı Meksika ve Orta Amerika’da kadar bir metreye ulaşabilecek tsunami dalgalarıyla ilgili uyarı yapıldı. 

Uluslararası Tsunami Bilgi Merkezi, “Bazı sahiller için tehlikeli tsunami dalgaları bekleniyor” dedi. Belize, Küba, Honduras, Meksika, Cayman Adaları ve Jamaika kıyılarında 1 metreye ulaşabilecek gelgit seviyelerinden kaynaklı tsunami dalgalarının görülebileceği açıklaması yapıldı.

Cenais (Küba Ulusal Sismoloji Araştırmaları Merkezi) Bilim Konseyi Başkanı Dr. Bladimir Moreno Toirán ise Küba’ya yönelik bir tsunami tehlikesi olmadığını söyledi.

Cayman Adaları hükümeti, Twitter üzerinden kıyı bölgelerde yaşayan vatandaşları yüksek bölgelere gitmesi için uyardı.

Depremde yaralanan ya da ölen yok

Deprem Jamaika ve Küba arasında 10 km derinlikte meydana gelmişti. Küba hükümeti, depremin çeşitli illerde hissedildiğini açıklamıştı. Reuters’in tanığına göre deprem Havana’da güçlü bir şekilde hissedilmemişti. Jamaika’nın Afete Hazırlık ve Acil Durum Yönetimi Ofisi (ODPEM), Jamaika’yı sallayan güçlü deprem nedeniyle herhangi bir hasar veya yaralanma bildirmemiş ancak bölgedeki bazı kullanıcılar küçük hasarlar gösteren videolar yayınlamıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz