Ana Sayfa İklim Küresel ısınma boyut atladı: Okyanusların en derin yerleri bile yavaş yavaş ısınmaya...

Küresel ısınma boyut atladı: Okyanusların en derin yerleri bile yavaş yavaş ısınmaya başladı

Küresel ısınma, okyanusların en derin yerlerine bile nüfuz etmeye başladı. Bilim insanları, Güney Atlantik okyanusunun en derin kısımlarının bazılarında ısınma eğilimi tespit etti.

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’ndeki bilim insanları, Güney Atlantik okyanusunun en derin kısımlarının bazılarında ısınma eğilimi tespit etti.

Amerikan Jeofizik Birliği’nin dergisi Geophysical Research Letters’da yayımlanan makaledeki verilere göre, Arjantin Havzası’nda 2009’dan 2019’a kadar on yıllık sıcaklık kayıtlarını inceleyen araştırmacılar, dört bölgenin tamamının derinliğe bağlı olarak 0,02 ila 0,04 santigrat derece arasında ısındığını keşfetti.

Bilim insanları bir kayıt cihazını dalgaların 4,757 metre altına yerleştirdi ve bir yıl boyunca şaşırtıcı miktarda değişkenlik tespit etti.

Araştırmacılar bu durumun okyanusların yüzeylerinin, küresel ısınmanın çok büyük bir kısmını emmesi ancak dolaşan deniz suyuyla birlikte, yüzeydeki ısınan kısımların da yavaş yavaş aşağıya doğru ilerlemesinden kaynaklandığını ifade etti.

Deniz Bilimci Chris Meinen derinlerdeki bu ısınma ile ilgili, “Geçmiş yıllarda herkes, derin okyanusun durgun olduğunu varsayardı. Hareket yoktu. Ama her baktığımızda okyanusun düşündüğümüzden daha karmaşık olduğunu görüyoruz” dedi.

Bu ısınmanın ekosistemleri veya dalgaların üzerindeki havayı tam olarak nasıl etkileyeceği hala bilinmiyor. Ancak okyanus sirkülasyonunun ve sıcaklığının küresel iklim sistemi için ne kadar önemli olduğu düşünüldüğünde, bilim insanları tespit edilen bu durumun iyi bir haber olmadığı konusunda ortaklaşıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz