Ana Sayfa Yaşam “Kutlama değil, erişilebilirlik istiyoruz”

“Kutlama değil, erişilebilirlik istiyoruz”

Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği (EHDD ) 10-16 Mayıs Türkiye Engelliler Haftasına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, erişilebilirliğe dikkat çekerek “Kutlama değil erişilebilirlik ve iletişim engellerinin kaldırılmasını istiyoruz” dedi.

Türkiye Engelliler Haftası dolayısıyla yazılı açıklama yapan Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği, engellilerin günlük hayatta yaşadığı sorunların çözümlerini listeledi.

Dernek Başkanı Adem Kuyumcu imzalı açıklamada, Türkiye’de engellilerin erişilebilirliği konusunda ilerleme kaydedilememesi eleştirilerek, “Engellilerin eğitim, iş hayatı, sosyal hayata katılım, sanat ve spor hayatına katılım, başka birine bağımlı olmadan yaşam, ulaşım, erişilebilirlik gibi çok konuda sorunlarının çözümü için 2005 yılında yürürlüğe giren kanun ve yönetmeliklere rağmen geçen 15 yılda özellikle erişilebilirlik ve iletişim konularında bir arpa boyu yol alınmadığını görüyoruz” denildi.

Türkiye’de 10 milyon 500 bin civarında yurttaşın kayıtlı engelli olduğu hatırlatılan açıklamada, toplumu oluşturan birey ve yöneticilerin yaptıkları yanlış uygulamalarla engelli bireyin hayata katılımının engellendiği ifade edildi.

“Dezavantajlı insanların taklidini yapmak çözüm değildir”

Açıklamada engellilerin günlük hayatta yaşadıkları sorunlara ilişkin, “Mimari çevreyi yaratanlar herkes için tasarım ilkelerine ve erişilebilirlik standartlarına göre tasarlayıp uygularlarsa, tekerlekli sandalye kullanan bireyler, görme engelli bireyler ve işitme engelli bireylerle engeli olmayan bireyler arasında bir fark olmaz” denildi. Devleti ve belediyeleri yönetenlerin empati diye tekerlekli sandalyeye oturmasının, gözlerini bantlamasının eleştirildiği açıklamada bu eylemlerin yanlış olduğu, dezavantajlı insanların veya canlıların taklidinin yapılmaması gerektiği, çözüm için yalnızca görevin yapılmasının yeterli olacağı kaydedildi.

“Engellilik hakkında iletişim dilimizi düzeltmemiz gerekiyor”

Kentlerin, binaların, sosyal alanların mimari erişilebilirlik ve ulaşılabilirlik sorunlarının yanında, engelliler ve aileleriyle iletişim konusunda da ciddi sorunlar yaşandığı ifade edilen açıklamada, “Engellilik hakkında toplumsal iletişim dilimizi, resmi iletişim dilimizi ve basın organlarında ve sosyal medyada kullandığımız iletişim dilimizi düzeltmemiz gerekiyor” denildi.

Açıklamada ayrıca engelli bireylerle iletişimde dikkat edilmesi gerekenler de sıralandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz