Ana Sayfa Politika Mahmut Tanal’dan Urfa’da aşiretlerle imzalanan protokole tepki: “Aşiret devleti miyiz?”

Mahmut Tanal’dan Urfa’da aşiretlerle imzalanan protokole tepki: “Aşiret devleti miyiz?”

Şanlıurfa Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Hasan Bilici, kentteki çocuk evliliğini önlenmesi için ildeki 4 ayrı aşiretin liderleriyle protokol imzaladı. Konuyla ilgili açıklama yapan CHP Milletvekili Mahmut Tanal “hukuk devleti miyiz, aşiret devleti miyiz” diye tepki gösterdi.

İl Müdürü Bilici, “sevilen insanları gönül elçisi yapmaya çalıştıklarını” belirterek çocuk evliliklerinin önlenmesi amacıyla ildeki 4 ayrı aşiretin liderleriyle birer protokol imzaladı. Şanlıurfalı olan Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ise “Nerden nereye, kanunen suç olan bir eylemi aşiretler ile protokole dökmek iktidarın aciz olduğunun belgesidir” yorumunu yaptı.

Türkiye’de çocuk evliliğini yüksek olduğu iller arasında yer alan Şanlıurfa’da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Hasan Bilici çocuk yaşta evlilik demekten kaçınarak erken yaşta evlilik ve zorla evlilik ifadelerini kullandı.

Duruma tepki gösteren Tanal, devletin şeyhlerle masaya oturmasını eleştirerek şu ifadeleri kullandı:

“İnanılmaz… Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyetimizi ne hale getirdiler. Devlet şeyhlerle masaya oturuyor, protokol imzalıyor. Savcılar seyrediyor. Nerden nereye, kanunen suç olan bir eylemi aşiretler ile protokole dökmek iktidarın aciz olduğunun belgesidir. Güçlülere, gücünün yetmediğinin belgesidir. Hukuk devleti miyiz, aşiret devleti mi?”

İlgili haber:

Aşiretlerle resmi protokol imzalandı: Konu çocuk yaşta evlilikler ve kadına yönelik şiddet

(BK)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz