Ana Sayfa Kültür-Sanat Abramović’in sergisi 26 Nisan’a kadar sanatseverlere açık

Abramović’in sergisi 26 Nisan’a kadar sanatseverlere açık

Performans sanatçısı Marina Abramović’in Türkiye’deki ilk büyük ölçekli retrospektifini içeren sergi, 26 Nisan'a kadar ziyaretçilere açık olacak.

Performans sanatçısı Marina Abramović’in “+MAI, Akış / Flux” adlı sergisi, Akbank’ın desteğiyle 31 Ocak’ta Sakıp Sabancı Müzesi (SSM) ve Akbank Sanat’ta başladı. Sanatçının Türkiye’deki ilk büyük ölçekli retrospektifini içeren sergi, 26 Nisan’a kadar 12.00 ile 20.00 saatleri arasında ziyaretçilere açık olacak.

SSM ve Marina Abramović Institute (MAI) işbirliğiyle gerçekleştirilen sergide, Abramović’in performanslarını içeren fotoğraf ve videoların yanı sıra konuk sanatçılarla canlı performanslar da olacak.

Sergide sanatçının “başyapıtım” dediği Abramović Metodu da deneyimlenecek. Bu bölümde, ziyaretçiler merkezi bir rol üstlenecek. Bu metodun “hareket, hareketsizlik ve konsantrasyona odaklanan deneyimler yoluyla zaman ve mekân içerisinde bulunabilmek üzerine bir keşif çalışması” olduğu ifade ediliyor.

Sergi hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşılabilir.

Marina Abramović kimdir?

Marina Abramović 7 Mart 1946’da Belgrad’da doğdu. 1960’larda ortaya çıkan “vücut sanatı” akımının önemli bir temsilcisi olan Abramović, 50 senelik sanat yaşamında bedeninin sınırlarını zihnin imkânlarıyla zorlayan, sanat tarihinin en cesur sanatçılarından biri olarak görülüyor. Performanslarında kendini parçalara ayıran, kırbaçlanan, buz kütleleri üzerinde vücudunu donduran, psikoaktif ürünler ve hafıza kaybına uğramasına yol açan kas kontrol ürünleri alan Abramović, bir performansında alev alan bir perdenin altında boğularak ölme tehlikesi atlattı.

Abramović ‘in 1975’te Ulay adıyla bilinen Alman sanatçı Uwe Laysiepen ile tanışması, iki sanatçının da yaşamlarında bir dönem noktası oldu. Çıplak bedenlerini şiddetle çarpıştırma, aynı nefesi paylaşma gibi performanslara imza atan sanatçılar, 1988’de kişisel ve sanatsal ilişkilerini bitirme kararı aldı ve bu bitişi The Lovers adlı performansla gerçekleştirdi. Abramović ve Ulay, The Lovers için Çin Seddi’nin iki ucundan 90 gün boyunca yürüdü ve buluştukları noktada ilişkilerine son verdi.

Ulay’ın ardından da performanslarını sürdüren Abramović, Marina Abramović Institute ile sanatsal mirasını ve tecrübesini paylaşmaya devam ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz