Ana Sayfa Sağlık İstanbul’da maskeler eczaneler üzerinden dağıtılacak

İstanbul’da maskeler eczaneler üzerinden dağıtılacak

Sağlık Bakanlığı, Türk Eczacıları Birliği ile anlaşmasına göre Bakanlığın temin edeceği maskeler, eczaneler üzerinden yurttaşlara ücretsiz ulaştırılacak.

İstanbul Eczacı Odası “Sağlık Bakanlığı ile Türk Eczacıları Birliği’nin yaptığı görüşmeler sonucunda, vatandaşlara ücretsiz maske dağıtımının en hızlı ve güvenli şekilde eczanelerimiz üzerinden yapılması kararı alınmıştır” duyurusu yaptı.

10 güne 5 maske

Bu uygulamaya göre, Sağlık Bakanlığı’nın temin edeceği maskeler belirlenen depolar üzerinden eczanelere dağıtılacak. 20-65 yaş arasındaki yurttaşlara “10 gün için kişi başına 5 adet maske” verilecek.

Maskeler kod ile dağıtılacak

Maske almak isteyen yurttaşlar, Sağlık Bakanlığı tarafından cep telefonlarına gönderilecek mesajdaki kodu eczanelere göstererek maske alabilecek. Uygulama, eczanelere maske ulaştığı anda başlayacak.

İstanbul Eczacı Odası’nın duyurusunda sürecin nasıl işleyeceği şöyle ifade edildi:

  • Sağlık Bakanlığı’nın temin edeceği maskeler İstanbul Ecza Koop, Selçuk Ecza ve Alliance Healthcare depolarına ulaştırılacak ve eczanelerimize dağıtımı yapılacaktır.
  • Eczanelerimizin sadece bir depo üzerinden 500 adet (10 kutu) maske talebinde bulunması gerekmektedir. Talepler Bakanlık tarafından takip edileceği için tek bir depo üzerinden talepte bulunulması önemlidir.
  • 20-65 yaş arasındaki vatandaşlarımıza “10 gün için kişi başına 5 adet maske” verilecektir.
  • Vatandaşlarımız, Sağlık Bakanlığı tarafından cep telefonlarına gönderilecek mesajdaki kodu eczanelerimize bildirerek maske alabilecektir. Eczacılarımız, bu kodu TİTCK tarafından İTS veya Reçetem Sisteminde açılacak yeni bir butona girecektir. TİTCK tarafından hangi sistemin kullanılacağı belirlendikten sonra sizlerle ayrıca paylaşılacaktır.
  • Uygulama eczanelere maskelerin ulaşmasının ardından başlayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz