Ana Sayfa Çalışma Hayatı “Medya çalışanları hedef alındığında tüm toplum bedel öder”

“Medya çalışanları hedef alındığında tüm toplum bedel öder”

Çarşamba günü Meksikalı bir gazetecinin başı kesik halde bulunmasının ardından, BM Genel Sekreteri António Guterres, dünya çapında medya çalışanlarına yönelik artan saldırıları kınayarak, "Medya çalışanları hedef alındığında, toplumlar bir bütün olarak bedel öder" dedi.

Meksika’da geçtiğimiz günlerde Diario El Mundo adlı gazetede çalışan 44 yaşındaki gazeteci Julio Valdivia Rodríguez, ücra bir bölgede başı kesilmiş ve işkence görmüş halde bulunmuştu. Olayın ardından Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Gutarrres, “Dehşete düştük” diyerek dünyanın dört bir yanında gazetecilere ve medya çalışanlarına yönelik artan saldırıları kınadı.

“Basın özgürlüğü olmadan hiçbir demokrasi işlemez”

BM Genel Sekreteri Guterres, Meksika’daki olayın ardından, ülkelere hitap ederek, tüm gazetecileri korumaya çağıran bir bildiri yayımladı. Guterres, işlenen cinayeti, küresel olarak birçok gazetecinin çalıştığı tehlikeli koşulların “başka bir örneği” olarak nitelendirdi. Genel Sekreter gazetecilere yönelik tüm saldırı ve cinayetleri kınadıklarını belirterek yetkilileri, bu ve benzeri olayları kapsamlı bir şekilde soruşturmaya çağırdı.

Guterres barış, adalet, sürdürülebilir kalkınma ve insan hakları için özgür basının şart olduğu değerlendirmesinde bulunarak şu ifadeleri kullandı:

“İnsanlar ve kurumlar arasındaki güvenin temel taşı olan basın özgürlüğü olmadan hiçbir demokrasi işleyemez. Medya çalışanları hedef alındığında, toplumlar bir bütün olarak bir bedel öder.” (MA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz