Ana Sayfa Veri Haberleri Merkez Bankası’nın döviz rezervi gerçekten artıyor mu?

Merkez Bankası’nın döviz rezervi gerçekten artıyor mu?

Merkez Bankası'nın döviz rezervlerinin arttığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ifadesi ile Merkez Bankası rezervlerinin verileri örtüşüyor mu?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 12 Şubat’ta partisinin grup toplantısında yaptığı açıklamalarda, Merkez Bankası’nın sahip olduğu döviz rezervlerinin artışta olduğunu söyledi. Erdoğan, mevcut rezervin 105 milyar dolar seviyesinde seyrettiğini ifade etti. Gelinen rezerv düzeyinin, 2018 Ağustos ayındaki rakamların üzerine çıktığını söyleyen Erdoğan, rezervlerin arttığına vurgu yaptı.

Söz konusu Merkez Bankası döviz rezervlerinin son 12 yıllık değişim miktarlarına bakıldığında ise durumun farklı olduğu görülüyor. Merkez Bankası’nın Elektronik Veri Dağıtım Sistemi’nden (EVDS) elde edilen verilere göre, 2007 Haziran ayı ile 2019 Aralık ayı arasındaki resmi rezerv varlıklarının düzey ve yıllık fark değişimlerine bakıldığında, dönemsel dalgalanmalarla birlikte, döviz rezervinin düşüşte olduğu gözlemlenebiliyor.

Mavi sütunlar aylık döviz rezervlerini gösterirken, siyah sütunlar döviz rezervindeki yıllık farka işaret ediyor.

Merkez Bankası’nın sağladığı verilere göre, sahip olunan döviz rezervlerinin artışta olmasından ziyade son 10 yıldaki en düşük rezerv düzeyinin görüldüğü 2018 Eylül ayından bu yana, toparlanma seviyesine geçtiği söylenebilir. Aynı grafiğin siyah sütunlu yıllık değişim oranlarına bakıldığında döviz rezervi dalgalanmasını görebilmek mümkün.

Cumhurbaşkanı Erdoğan grup toplantısında “Merkez Bankası döviz rezervimiz 2018 Ağustos’undaki rakamın da üzerine çıkarak 105 milyar dolar seviyesinde seyrediyor” değerlendirmesinde bulunmuştu. Ancak Erdoğan’ın referans aldığı bu değer, yaklaşık bir buçuk senelik düşüşün ardından, rezervlerin artışta olduğu altı yıllık periyodun en alt düzeyindeki rezerve denk geliyor.

Döviz rezervlerinin 84 milyar doları gösterdiği 2018 Eylül ayı, aynı düzeyde rezerve sahip olunan 2010 Kasım ayı arasındaki periyodun en düşük rezerv miktarına sahipti. Ayrıca bu döneme, döviz rezervinin yükselişte olduğu 2007 Haziran-2015 Şubat ayına kıyasla bakıldığında, döviz rezervlerindeki yıllık yüzdelik değişimin yüksek gözükmesi yanıltıcı olabilir. Dolayısıyla, Merkez Bankası’nın sağladığı verilere göre, 2019 Aralık ayı rezervi olan 105,491.00 milyar dolarlık seviyenin 2017’nin Mayıs ayındaki 105,447.00 milyar dolarlık rezerv ile olan 44 milyon dolarlık artı fark haricinde, aradan geçen iki yıllık sürede azalan döviz rezerv miktarının toparlanması olarak okunabilir. Döviz rezervleri, 2012 Temmuz – 2018 Mayıs dönemi arasındaki yaklaşık 6 yıllık periyotta 100 milyar dolar düzeyinin üzerinde seyrederken, 2018 Ağustos ayı itibariyle gelinen mevcut rezerv düzeyi, ancak 6 yıllık bu periyodun en alt değerler seviyesini yakalayabildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz