Ana Sayfa Çalışma Hayatı Mersin Tabip Odası: Sesimizi duyun, ölmeye devam ediyoruz

Mersin Tabip Odası: Sesimizi duyun, ölmeye devam ediyoruz

Mersin Tabip Odası (MTO) yaptığı basın açıklamasıyla sağlık çalışanlarının COVID-19 nedeniyle hayatını kaybetmeye devam ettiğini vurguladı. Oda adına basın açıklaması yapan MTO Başkanı Mehmet Antmen hükümetin yeteri kadar önlem almadığını ve kentte 18 sağlık çalışanın hayatını kaybettiğini duyurdu. Kentteki sağlık çalışanları ölümlerine dikkat çeken Antmen aşılamaların yapıldığı ASM'lerin fiziki yetersizliklerine çözüm bulunmasını talep etti.

Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen, kentte hayatını kaybeden 18 sağlık çalışanından 9’nun hekim olduğuna dikkat çekerek “Biz hekimler, sağlık çalışanları ölmeye devam ediyoruz ama gördüğümüz kadarıyla bu ölümlerin önlenmesi için hükümet hiçbir önlem almıyor” ifadelerini kullanarak hükümetin süreci izlemekle yetindiğini söyledi.

Aşılamadaki yetersizlikleri hatırlatan Antmen, yeterli doz aşı temin edilmesi çağrısında bulundu. Antmen aşılamadaki aksaklıkların giderilmemesi halinde toplumsal bağışıklığın yıllarca sağlanamayacağını ifade ederek şunları söyledi:

“Tüm kamuoyunun bildiği gibi sağlık çalışanlarının ikinci doz aşılanmaları, 65 yaş üstü vatandaşlarımızın da ilk doz aşılamaları başlatıldı. Ancak pandeminin başlamasından bu yana ne aksaklıklar ne eksiklikler olduysa aşılamada da aynı eksiklikler ve aksaklıklar devam etmektedir. Bugüne değin yeterli dozda aşının temin edilememiş olması nedeniyle pandeminin uzun bir süre ülkemizde devam edeceği şüphesiz, bu nedenle yeterli dozda aşının bir an önce temin edilmesi, toplu yaşam ve çalışma alanlarındaki emekçilerin ve özellikle de öğretmenlerin hızla aşılanmalarının sağlanması toplumsal bağışıklığın sağlanmasında çok önemli bir rol oynayacaktır. Aksi taktirde bu hızla giden bir aşı takvimi ile toplumsal bağışıklığın sağlanması yıllarımızı alacak ve birçok ölümle karşılaşmamız kaçınılmaz olacaktır.”

Aile Sağlık Merkezlerinin fiziki şartları aşılamaya uygun değil

Aşılamanın Aile Sağlık Merkezlerinde (ASM) yapılması gerektiğini belirten Antmen, “ASM’lerimizin bugünkü fiziki şartları, bugünkü personel durumu ve bugünkü örgütlenme anlayışı ile bu sorununu altından kalkabilmek mümkün değildir” ifadelerini kullanarak ASM’lerde gerekli iyileştirilmelerin yapılmasını talep etti. Antmen ASM’lerin durumuna ilişki şu ifadeleri kullandı:

“Hepimiz çok iyi bilmekteyiz ki, çoğu apartmanların giriş katlarında olan, 10-15’ten daha fazla kişinin bir arada olmasına fiziken müsait olmayan ASM’lerde aile hekiminden bağımsız olarak beş dakikada bir verilen randevular çok ciddi kargaşaya neden olmakta ve virüsün de bulaşmasını arttıracak bir zemin oluşturmaktadır. Her aile hekimine görevlendirilen bir aile sağlığı elemanın onlarca görevinin arasına beş dakikada bir verilen aşı randevularının üstesinden gelmesi mümkün değildir. 65 yaş üstü vatandaşlarımızın teknolojik aletleri kullanma konusundaki sıkıntılar düşünüldüğünde randevuların alınmasının da aile sağlığı elemanları tarafından yapılması ve bunun da iş yükünü iyice arttırdığı göz ardı edilmemelidir. Aşılama ile ilgili sorunun ASM’lerde çözümü için öncelikle ve çok acil olarak her ASM’ye yeteri kadar sağlık çalışanı görevlendirilmeli, fiziki şartları yetersiz olan ASM’lerin genişletilmesi için acil önlem alınmalı, aile hekimlerinin iş yükünü azaltacak önlemler acilen alınmalı, aşı randevuları en az 15 dakika arayla olmalı, ayrıca salt aşı yapmakla görevli istasyonlar şehrin değişik noktalarına acilen inşa edilmelidir. Tüm bunların yanı sıra ASM’lerin kamulaştırılması sağlık bakanlığının programına dahil edilmelidir.” (BK)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz