Ana Sayfa Çalışma Hayatı Mevsimlik tarım işçisi: “İnsanca barınabileceğimiz temiz su, duş tuvalet imkanı yok”

Mevsimlik tarım işçisi: “İnsanca barınabileceğimiz temiz su, duş tuvalet imkanı yok”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, grup toplantısında kürsüyü Çukurova'da tarım işçiliği yapan Ali Kaplan’a bıraktı. Kaplan, “Ekmek parası için iş bulduğumuz yerlerde çok olumsuz şartlarda çalışmaktayız. Tarım işçilerinin yaşadığı yerler derme çatma çadırlardır. Bu yerlerde temiz su bulmak işverenin vicdanınadır. Affedersiniz tuvalet için müsait yer tarla kenarındaki kanallardır. Ovada bizlerin insanca barınabileceği temiz su, duş, tuvalet mümkün değil" dedi.  

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, grup toplantısında kürsüyü Çukurova’da tarım işçiliği yapan Ali Kaplan’a bıraktı. Kaplan, “Ekmek parası için iş bulduğumuz yerlerde çok olumsuz şartlarda çalışmaktayız. Tarım işçilerinin yaşadığı yerler derme çatma çadırlardır. Bu yerlerde temiz su bulmak işverenin vicdanınadır. Affedersiniz tuvalet için müsait yer tarla kenarındaki kanallardır. Ovada bizlerin insanca barınabileceği temiz su, duş, tuvalet mümkün değil” dedi.

İYİ Parti grubunda Akşener’in daveti üzerine kürsüye çıkan Diyarbakırlı çiftçi Ali kaplan altı çocuğu ve eşiyle beraber mevsimlik tarım işçiliği yaptığını söyleyerek yaşadıkları sıkıntıyı anlattı:

“Ben, hanımım ve altı çocuğumla mevsimlik tarım işçileriyiz. Ekmek parası için iş bulduğumuz yerlerde çok olumsuz şartlarda çalışmaktayız. Sizlerin çalışma ortamımızı gördüğünüzde içinizin sızlayacağından eminim. Mevsimlik tarım işçilerinin yaşadığı yerler derme çatma çadırlardır. Bu yerlerde temiz su bulmak işverenin vicdanınadır. Affedersiniz tuvalet için müsait yer tarla kenarındaki kanallardır.

“Çukurova’da 12 ay boyunca o tarladan bu tarlaya iş vardır”

Temmuzun sıcağında çalışırken amacımız aç kalmamaktır. Çukurova mevsimlik tarım işçilerimiz için iş bulduğumuz yerdir. Soğan ekilir toplanır. Patates ekilir toplanır. Tarla serasında karpuz kavun yetiştirilir. Kısacası Çukurova’da 12 ay boyunca o tarladan bu tarlaya iş vardır.

“Yevmiye alamıyoruz”  

Biz tarım işçileri olarak sigortasız hiçbir güvencesi olmayan zor şartlar altında hayatımızı sürdürmeye gayret etmekteyiz. Bu zor şartlar altında çalışırken nedenini anlamadığımız mahsul tarlada kalır ya da zor şartlar altında satılır. Yevmiyeleri alamayız.

“Yevmiyelerimiz azaltılıyor” 

Son yıllarda bizlerin işini yabancı uyruklu sığınmacılar daha ucuza yaptıkları için bizlerin yevmiyeleri azaltılıyor ve iş bulmakta da zorlanıyoruz. Ovada bizlerin insanca barınabileceği temiz su duş tuvalet mümkün değil. Duş ve çocuklarımızın eğitim İmkanlarından mahrum kalmayacağı yerlerin tahsis edilmesini devletimizden bekliyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz