Ana Sayfa Ekonomi Milli Piyango’da Demirören döneminin ilk çekilişi yapılıyor

Milli Piyango’da Demirören döneminin ilk çekilişi yapılıyor

Milli Piyango İdaresi dün itibariyle Türkiye Varlık Fonu kontrolüne geçti. Çeşitli spekülasyon iddialarının çıktığı devirin ardından yeni dönemdeki ilk çekiliş bugün Çılgın Süper Loto ile gerçekleşecek.

Milli Piyango İdaresi (MPİ) tarafından yürütülen şans oyunları, dün Demirören Holding ile İtalyan Sisal şirketinin ortaklığıyla oluşan Sisal Şans Şirketine devredildi. Şirketin büyük ortağı, yüzde 51’lik hissesiyle Demirören Holding. Yeni ortaklığın ilk çekilişi bugün 25 milyon TL ikramiyeli Çılgın Süper Loto olacak, yarın ise 50 milyon TL ikramiyeli Sayısal Loto çekilişi gerçekleştirilecek.

Türkiye Varlık Fonu (TVF) ile Sisal Şans İnteraktif Hizmetler ve Şans Oyunları Yatırımları A.Ş. arasındaki sözleşme kapsamında, 10 yıl için 28 milyar liralık hasılat garantisi verildi. TVF ilk olarak 7.5 milyar lira hasılat garantisi ve 10 yıl boyunca hasılatta enflasyon oranında güncelleme istemişti. Daha sonra şartnameyi revize ederek hasılat garantisini yukarı çekmişti. Revizenin ardından MPİ ile ilgilenen Doğan Online-Intralot, IGT ve Sazka şirketleri teklif vermekten vazgeçmiş ve tek aday Demirören-Sisal ikilisi kalmıştı.

MPİ, denetim ve izleme yapacak

Milli Piyango lisansı 2017’de 49 yıllığına TVF’ye devredilmişti. Bu modelle Milli Piyango lisansı Fon’da kalmaya devam edecek. Devrin ardından şans oyunlarının işleyişine yönelik tüm çalışmaları izleme ve denetleme yetkisi MPİ’de olacak.

Yüklenici firmayla 10 yıllık sözleşme imzalanırken, söz konusu sözleşme, Demirören dışındaki yatırımcıları geri çektirmeye yönelik hazırlandığı ileri sürülen ağır şartları sebebiyle eleştirilmişti. Benzer eleştiriler yakın dönemde Turkcell’in TVF’ye devrinde de gündeme gelmişti. TVF Genel Müdürü Zafer Sönmez o dönem sürecin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın işaret etmesiyle başladığını itiraf etmişti.

Altın, Şans Dağı ve 12 Ay…

Firma, MPİ’nin oyunlarını geliştirmenin yanında, yeni oyunları da devreye alacağını açıklamıştı. Şirketin öne çıkan vaatleri şunlar:

  • 2019’da yüzde 47,5 olan ikramiye dağıtım oranı, yeni dönemde yüzde 59’a yükselecek.
  • Yeni Kazı Kazan oyunu olan Altın, Şans Dağı ve 12 Ay gibi yeni oyunlar başlatılacak.
  • Çılgın Sayısal Loto, Süper Loto, Şans Topu ve On Numara yenilenecek.
  • Sayısal Loto ve Süper Loto çekilişleri bundan böyle haftanın 3 günü gerçekleştirilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz