Ana Sayfa Politika Montrö Bildirisine imza atan emekli amirallere gözaltı

Montrö Bildirisine imza atan emekli amirallere gözaltı

Montrö Boğazlar Sözleşmesi'ne ilişkin ortak açıklama yapan 104 emekli amiral ile ilgili başlatılan soruşturma kapsamında haklarında gözaltı kararı verilen 10 kişiden; aralarında Alaettin Sevim, Ergun Mengi, Kadir Sağdıç, Cem Gürdeniz ve Atilla Kezek'in yer aldığı 6'sı gözaltına alındı. Yaşları ileri olan 4 emekli amirale de 3 gün içinde emniyete başvurarak ifade vermeleri konusunda tebligat yapıldı.

104 emekli amiral, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un Montrö Boğazlar Sözleşmesi ile ilgili sözleri sonrası başlayan tartışmalara ve Deniz İkmal Komutanı Tuğamiral Mehmet Sarı’nın “takke ve cübbe” giydiği bir fotoğrafının basına yansımasına ilişkin ortak bir açıklama yayınlamıştı.

Bunun üzerine soruşturma başlatan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı bildiriyi hazırladığı ve diğer kişilerin de bu bildiriye imza atmalarını sağladıkları gerekçesiyle 10 eski amiral hakkında gözaltı kararı aldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla da emniyet bu sabah saat 06.30’da eş zamanlı operasyon başlattı.

İlk etapta Alaettin Sevim, Ergun Mengi, Kadir Sağdıç, Cem Gürdeniz ve Atilla Kezek gözaltına alınırken, 4 emekli amirale ise yaşları dikkate alınarak gözaltı işlemi yapılmazken, 3 gün içinde emniyete giderek ifade vermelerine ilişkin tebligat yapıldı.

Başsavcılıktan açıklama

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan konu hakkında yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:

“Cumhuriyet Başsavcılığımızca 04.04.2021 tarih ve 2021/74463 soruşturma sayılı dosya üzerinden Ankara İl Emniyet Müdürlüğüne yazılan talimata istinaden, bildiriyi hazırlayan ve yayımlanma sürecinde aktif olarak faaliyet göstererek imza listesinde yer alan diğer kişiler tarafından imzalanmasını sağlayan kişilerin açık kimlik ve adres bilgilerinin tespit edilerek bildirilmesi üzerine 10 şüphelinin, üzerilerine atılı suçun niteliği ile delillerin yok edilmesinin önüne geçmek ve varsa başka şüphelilerin de ivedilikle tespit edilmesini sağlamak amacıyla gecikmesinde sakınca bulunması nedeniyle, 05.04.2021 tarihinde eş zamanlı olarak gözaltına alınmalarına / gözaltına alınmalarına yönelik talimat yazılmasına, arama / el koyma işlemi yapılmasına, 4 şüphelinin ise belirlenen adreslerindeki arama / el koyma işlemlerinin icrasından sonra yaş durumları göz önüne alınarak gözaltına alınmaksızın 3 gün içerisinde Ankara İl Emniyet Müdürlüğü’ne müracaat etmelerinin kendilerine tebliğine karar verilmiştir. Gözaltına alınmasına karar verilen şüphelilerin tamamı yakalanarak gözaltına alınmış, tüm şüphelilere ilişkin arama ve el koyma işlemleri usulünce icra edilmiştir. Soruşturmaya, elde edilen deliller ışığında çok yönlü olarak devam edilmektedir.”

Emekli amirallerin gözaltına alınmasına CHP’den ilk tepki

Gözaltı haberlerine CHP’den ilk tepki CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç’tan geldi. Twitter’daki hesabı üzerinden bir açıklama yapan Özkoç, “Türkiye için utanç verici bir gün. Biz bu oyunları daha önce de gördük. Vatanseverler dün olduğu gibi bugün de boyun eğmeyecek” diye yazdı. (ANKA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz