Ana Sayfa Çalışma Hayatı Müdürüne “çok biliyorsan sen yap” diyen işçinin kıdem tazminatını hak ettiğine hükmedildi

Müdürüne “çok biliyorsan sen yap” diyen işçinin kıdem tazminatını hak ettiğine hükmedildi

Müdürüne "Çok biliyorsan gel sen yap" diyen garson tazminatsız kovuldu. Mahkemenin "kıdem tazminatı ödenmemeli" kararını kanuna aykırı bulan Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, mağdur garsona tazminat ödenmesi gerektiğine hükmetti.

Özel bir şirkette garson olarak çalışan genç, şube müdürünün “ekmekleri büyük doğruyorsun, israf oluyor” sözüne öfkelenerek, “çok biliyorsan gel sen yap” demesi üzerine tazminatsız kovulması kararını Yargıtay 9. Hukuk Dairesi bozdu.

İşçi tarafından kıdem tazminatının talebi yönünde açılan davadaki ifadesinde işveren, tartışma sonrası işçinin iş yerini terk ettiğini iddia etti ve garson hakkında tutulan devamsızlık tutanağını gerekçe gösterdi. Mahkeme ise bu gerekçeleri haklı bularak kıdem tazminatı talebinin reddine hükmetti.

Tüm resmi tatillerde dini bayramlarda da çalıştığını, fazla mesai yapmasına ve genel tatilde çalışmasına rağmen ücretlerin ödenmediğini, ayrıca yıllık izninin kullandırılmadığını ve izin alacağının da ödenmediğini belirten işçi ise kıdem ve ihbar tazminatı, yıllık izin ve genel tatil alacağı isteyerek üst mahkemeye başvurdu.

İşçinin temyiz başvurusu üzerine devreye giren Yargıtay 9. Hukuk Dairesi işçi lehine verdiği kararında şu ifadelere yer verdi:
“Somut uyuşmazlıkta dosyadaki bilgi ve belgelerden ve özellikle tanık anlatımlarından iş akdinin yazılı bir fesih tebliği olmaksızın işçi tarafından iş yerini terk suretiyle eylemli olarak sona erdirildiği anlaşılmaktadır. Terk tarihi itibari ile hak edildiği halde ödenmemiş işçilik alacaklarının varlığı karşısında davacının terkinin bu sebebe dayandığı kabul edilerek kıdem tazminatının kabulüne karar verilmesi gerekirken reddi hatalıdır. Kararın bozulmasına oy birliği ile hükmedilmiştir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz