Ana Sayfa İklim Muğla’da 32 JES ihalesi iptal edildi

Muğla’da 32 JES ihalesi iptal edildi

Muğla Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından ilan edilen 32 adet jeotermal saha ihalesi, gelen tepkiler üzerine iptal edildi. CHP Muğla milletvekilleri Burak Erbay, kararı “müjde” diye duyururken, Mürsel Alban ise, konunun takipçisi olacaklarını belirterek, "Muğla’yı kimseye talan ettirmeyeceğiz, yağmalatmayacağız" dedi. 

Muğla Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından ihale edileceği ilan edilen 32 adet jeotermal saha ihalesi iptal edildi. Muğla’da, 32 adet jeotermal sahanın ihale ile 3 yıl süreli arama ruhsatı ve 30 yıl süreli işletme verileceği açıklanmıştı.

Resmi Gazete’de, açıklanan kararda; “İhale edilecek sahaların önemli bir kısmı Cumhurbaşkanlığı Kararları ile Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi olarak ilan edilen alanlardan kaldığından, ihaleyi kazanan kişi / firmaların izin aşamasında Mevzuat’tan kaynaklı hak kaybına uğramaması için ihale öncesi Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın görüşü alınması gerektiği yönündeki gerekçesi ile 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu’nun 29. maddesi kapsamında iptal edilmiştir” denildi.

“Mücadelemiz sonuç verdi”

CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay, kararı sosyal medya üzerinden “müjde” diyerek duyurdu. Erbay, “Önce TBMM Genel Kurulu’nda gündeme getirdik. Ardından TBMM’de basın açıklaması düzenledik ve Çevre Komisyonu’nda Bakan Yardımcısı’na ilettik. Mücadelemiz sonuç verdi. Muğla’mızın eşsiz doğal güzelliklerini yok edecek 32 tane Jeotermal Enerji Santrali (JES) ihalesi iptal edildi” dedi.

Erbay, Muğla’nın yüzde 70’ini doğal ormanlık alan ve tarım arazilerinin oluşturduğunu, bin 500 kilometreye yakın kıyı şeridiyle Türkiye’nin deniz turizminin önemli merkezlerinden birini oluşturduğunu söylemiş ve Muğla’nın doğal güzelliklerini korumak için çağrıda bulunmuştu.

Muğla’da 32 bölgeye JES için izin verildiğini anımsatan CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban ise, “Bugün Resmi Gazete’de buraların iptal edildiğine dair karar yayımlandı. Gerekçe olarak ise bu alanların kültür ve turizm alanı olduğunu belirtildi” dedi.

“Konunun takipçisiyiz, Muğla’yı talan ettirmeyeceğiz”

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın görüş ve izni doğrultusunda JES yapılıp yapılmayacağına karar verileceğini belirten Alban, “Siz buraların, Muğla’nın kültüründen bu kadar uzaksınız işte. Eğer buraları tanısaydınız, yağmalamazdınız, yandaşlarınıza peşkeş çekmezdiniz. Karardan dönüldüğü için çok mutluyuz ama şunu kimse unutmasın, biz bu konunun takipçisiyiz, peşini asla bırakmayız. Muğla’yı kimseye talan ettirmeyeceğiz, yağmalatmayacağız” diye konuştu. (ANKA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz