Ana Sayfa Kent Nakşibendi şeyhi aslında belediyenin yapacağı havuzun yerini denetlemiş

Nakşibendi şeyhi aslında belediyenin yapacağı havuzun yerini denetlemiş

Şanlıurfa Eyyübiye Belediye Başkanı'nın tarikat şeyhiyle inşaat yeri gezmesinin sebebinin, yapımı büyük ölçüde belediyece karşılanan, tarikata ait binayla ilgili olduğu anlaşıldı.

Şanlıurfa Eyyübiye Belediyesi Başkanı Mehmet Kuş, belediyece yapılacak yarı olimpik yüzme havuzu alanından, “şeyh Abdulselam El Haznevi ile birlikte incelemelerde bulunduk” diyerek bazı fotoğraflar paylaştı. CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, bu duruma “havuz inşasının mutlaka bu konuda bilgili kimseler tarafından yapılmasını tavsiye ediyorum” diyerek tepki gösterdi. Bunun üzerine Kuş, Tanal’a yanıt verdi. Kuş’un verdiği yanıt incelemenin aslında ne için yapıldığını ortaya çıkardı. Kuş’un ilk paylaşımında bahsettiği “inceleme”, aslında yeni yapılacak havuzun yakındaki medrese inşaatını engelleyip engellemeyeceğini “istişare etmek” için yapıldığı anlaşıldı.

Eyyübiye Belediyesi Başkanı Mehmet Kuş’un sosyal medya hesabından yapılan paylaşım tartışma konusu oldu. Başkan Kuş, “Şeyh Abdulselam El Haznevi ile birlikte alanda incelemelerde bulunduk” diyerek 4 adet fotoğraf paylaştı. Fotoğraflarda, adına medrese binası yapılan Haznevi tarikatının yöneticilerinden Abdüsselam El Haznevi ile başka bazı kişilerin havuz alanında Kuş ile incelemelerde bulunduğu görüldü.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın, bu paylaşımla ilgili “Olimpik havuz inşasının mutlaka bu konuda bilgili kimseler tarafından yapılmasını tavsiye ediyorum” diyerek yaptığı yoruma Başkan Kuş yanıt verdi. Kuş’un Tanal’a yanıtında söz konusu incelemelerin Haznevi tarikatına ait yapımı süren binayla ilgili olduğu anlaşıldı. Kuş, alandaki gezinin yanda yapımı devam eden medreseyi “engelleyip engellemeyeceğini noktasında istişarede” bulunmak için yapıldığını söyledi. Yapılan incelemelerin ardından Kuş’un, “şimdiden hayırlı olsun” demesi, tarikat şeyhinin havuz inşaatını onayladığı şeklinde yorumlandı.

Tarikat binası belediye bütçesinden yapılıyor

Nakşibendi kökenli Haznevi tarikatının şeyhi Abdüsselam El Haznevi’nin ismini taşıyan binanın maliyeti büyük ölçüde Eyyübiye Belediyesi bütçesinden karşılanıyor. Abdüsselam El Haznevi’nin yanı sıra çok sayıda tarikat mensubunun da katıldığı 2017’deki temel atma töreninde dönemin Belediye Bakanı Mehmet Ekinci, bölgenin “manevi açlık” çektiği ve bunun kapatılmasında Haznevi tarikatının öneminin büyük olduğunu ifade etmişti.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz