Ana Sayfa Sağlık Narko Tır Ankara’da: “Uyuşturucu satışının önüne geçmek bizim tek hedefimiz”

Narko Tır Ankara’da: “Uyuşturucu satışının önüne geçmek bizim tek hedefimiz”

İstanbul’da 2015 yılında uyuşturucu kullanımının önüne geçmek için kurulan ‘Narko Tır’ Ankara Kızılay’da da faaliyet göstermeye başladı. Polis ekipleri Ankara’nın Kızılay Meydanı’nda stant açan Narko Tır’da verilen seminerle yurttaşları bağımlılık konusunda bilgilendirdi.

İstanbul Emniyet Genel Müdürlüğü ve Konya Emniyet Genel Müdürlüğü’nün ortak çalışmasıyla faaliyet gösteren ‘Narko Tır’, birçok ili gezerek uyuşturucunun zararları üzerine seminerler veriyor. Narkotik polisi, 12 dijital ekranda uyuşturucunun zararlarını teferruatlı bir şekilde ailelere aktarıyor. Narko Tır’da görev alan polis ekipleri dijital ekranda gençlerin uyuşturucuya nasıl başladığını, kullananların fiziksel ve ruhsal değişimlerini yurttaşlara anlatarak farkındalık oluşturmaya çalışıyor.

Kızılay Meydanı’nda da faaliyet göstermeye başlayan Narko Tır’da uyuşturucu kullananların bağımlılık öyküsü, kişilerin yaşadıkları ruhsal durumlar, bu durumdan beslenen terör örgütünün para akımını ne şekilde sağladığı, gençlerin uyuşturucuya nasıl başladığı ve Narkotik polis ekipleri tarafından yapılan operasyonlar yurttaşlara anlatılıyor.

Konya Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü bünyesindeki polis ekiplerinin görev aldığı Narko Tır’da yer alan dijital ekranlarda, uyuşturucunun kişilerde sebep olduğu geçici ve kalıcı hasarlar ile uyuşturucunun şiddete olan yatkınlığı nasıl tetiklediğine dair kısa belgeseller de yurttaşlarla buluşturuluyor.

“Uyuşturucu satışının önüne geçmek bizim tek hedefimiz”

Madde bağımlılığından dolayı genç yaşta birçok kişinin tutuklandığını söyleyen Narko Tır’da görevli olan bir polis memuru, uyuşturucu kullanımının önüne geçmek için tasarlanan ‘uyuma’ isimli uygulama hakkında da bilgi verdi:

“Uyuma adlı uygulama uyuşturucunun önüne geçmek için faaliyete açıldı. Mesela ‘Uyuma’ uygulamasını kullanan kişi, T.C. numarasını vermeden emniyet güçleri ile iletişime geçebiliyor. Bunun dışında uyuşturucu ihbarında bulunmak isteyen vatandaşımız ‘Uyuma’ adlı uygulamaya mesaj da bırakabilir. İhbarda bulunacak kişi ile Whatsapp ihbar hattımızdan kolaylıkla iletişim sağlayabiliyoruz”

İhbarda bulunan yurttaşların deşifre olmadığını belirten Narkotik polis memuru, sözlerine şöyle devam etti:

“Uyuma adlı uygulamanın amacı sokağında ya da mahallesinde uyuşturucu satışından şüphelenen bir kişi, plakayı çekip emniyet güçleri ile iletişime geçebiliyor. İhbarda bulunan vatandaşın bilgileri tamamen gizli kalmak suretiyle kimliği ortaya çıkmıyor. Polis ekipleri her zaman her yerde olamazken kişi, bulunduğu semti daha iyi gözlemleyebiliyor. ‘Uyuma’ uygulaması ile uyuşturucu satışının önüne geçmek bizim tek hedefimiz oldu”

Narko Tır’lar 5 yılda 349 bin 16 yurttaşa ulaştı

Kalkınma Bakanlığı ve İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteği ile hayata geçirilen proje kapsamında uygulamaya geçirilen ve dünyada ilk olmaz özelliğini taşıyan Narko Tır’larda şimdiye dek 349 bin 16 yurttaşa uyuşturucunun zararları anlatıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz