Ana Sayfa İklim NASA’nın ‘Mars’taki çalışmalara fikir kaynağı olarak işaret ettiği Salda Gölü, kuruma tehlikesiyle...

NASA’nın ‘Mars’taki çalışmalara fikir kaynağı olarak işaret ettiği Salda Gölü, kuruma tehlikesiyle karşı karşıya

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, sularda çekilmenin yaşandığı ve kayacıkların oluştuğu doğa harikası Salda Gölü'nde kuruma tehlikesine dikkat çekti. NASA'nın Mars'ta Jezero kraterinin oluşumunu Salda Gölü'nün oluşumuyla benzerlik gösterdiğini açıklamasını hatırlatan Göker, "Salda Gölü'müz, bilimsel açıdan NASA'nın ve tüm dünyanın dikkatini üzerine toplaması açısında önem arz ediyor. Bu doğa harikası gölümüzü gelecek kuşaklara aktarmak ve bilime sağladığı katkının devamlılığını sağlayabilmek açısından bunu önemli görüyoruz" dedi.

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, sularda çekilmenin yaşandığı ve kayacıkların oluştuğu doğa harikası Salda Gölü’nde kuruma tehlikesine dikkat çekti. NASA’nın Mars’ta Jezero kraterinin oluşumunu Salda Gölü’nün oluşumuyla benzerlik gösterdiğini açıklamasını hatırlatan Göker, “Salda Gölü’müz, bilimsel açıdan NASA’nın ve tüm dünyanın dikkatini üzerine toplaması açısında önem arz ediyor. Bu doğa harikası gölümüzü gelecek kuşaklara aktarmak ve bilime sağladığı katkının devamlılığını sağlayabilmek açısından bunu önemli görüyoruz” dedi.

CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve Burdur Milletvekili Göker, suların çekilmesi ve kuruma tehliketiyle sık sık gündeme gelen Salda Gölü’nde CHP Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut, CHP Yeşilova İlçe Başkanı Ferdi Ay ve CHP İl Kadın Kolları Başkanı Vesile Demir ile birlikte inceleme yaptı. Göker, gölün çekilmesi sonucu ortaya çıkan kayacıklara dikkat çekti.

“Tedbirlerin acilen uygulanması gerekiyor”

Gölün çekilmesinde yağışların azlığının da etkili olduğunu belirten Göker, “Ancak insanın değdiği alanları da gözardı etmemek gerekir. Barajların ve göletlerin su tutmasına, gölün çevresindeki sulu tarımın sonlandırılmasına ve özellikle insani faaliyetlerin turizm açısından dikkat çekecek çerçevede değerlendirilerek, yağış politikaları da göz önüne alınarak tedbirlerin acilen ve sıkı bir şekilde uygulanması, yetkililerin öncelikli işi olması gerekiyor” diyerek çağrı yaptı.

Mars’a benzerlik gösteren Salda Gölü

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) ‘NASA Earth’ adlı resmi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşıma ilişkin Salda Gölü’nün bilimsel açıdan da önem kazandığını vurgulayan Göker, şunları söyledi:

“Mars’ın tek benzer özelliğini taşıyan Salda Gölü’müz, bilimsel açıdan NASA’nın ve tüm dünyanın dikkatini üzerine toplaması açısında önem arz ediyor. Bu doğa harikası gölümüzü gelecek kuşaklara aktarmak ve bilime sağladığı katkının devamlılığını sağlayabilmek açısından bunu önemli görüyor ve hassasiyetimizi bir kez daha yetkililere ulaştırıyoruz.”

NASA’nın Salda Gölü’ne ilişkin yaptığı paylaşımda şöyle denildi:

“Mars’a geri sayım başladı. Perseverance’ın Jezero Krateri’ne sadece bir gün sonra temas edeceğine inanmak öyle zor ki. Kratere kimse ayak basmadı ama Türkiye’deki Salda Gölü sayesinde neler bekleyebileceğimiz konusunda bazı fikirlerimiz var.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz