Ana Sayfa Politika Ne zaman kayboldukları bile bilinmiyor: Dil ve Tarih-Coğrafya’da 440 eser kayıp

Ne zaman kayboldukları bile bilinmiyor: Dil ve Tarih-Coğrafya’da 440 eser kayıp

Sayıştay’ın 2019 yılı Ankara Üniversitesi’nin denetim raporunda Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nde (DTCF) 440 yazma eserin kaybolduğu ve kimin aldığına ilişkin hiçbir belgenin olmadığı çıktı.

Sayıştay’ın Ankara Üniversitesi 2019 Yılı Denetim Raporu’nda Türkiye’nin ilk fakültelerinden biri olan Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nde (DTCF) 440 yazma eserin kayıp olduğu ortaya çıktı.

Ankara Üniversitesi 2019 Yılı Denetim Raporu’na göre, 2013 yılı öncesinde 15 bin yazma eserin Kamu Harcama ve Muhasebe Bilişim Sistemi’ne (KBS) girişine başlandı ancak aradan geçen 7 yılda kayıt işlemi bir türlü bitirilemedi. İşlem sırasında 2 bin 8 adet nadir yazma eser sayım fazlası olarak kayda girildi. Bu sırada 440 yazma eserin kaydı ise sistemden düşürüldü. Sistemden düşürülen yazma eserlerle ilgili kütüphane görevlileriyle görüşen Sayıştay denetçileri, eserleri en son kimin aldığına ilişkin hiçbir kayıt veya belge bulunmadığını gördü.

Kaç yıldır kayıp oldukları tespit edilemiyor

Sayıştay raporunda kitapların kimin ihmali sonucu kaybolduğunun tespit edilemediği kaydedilerek, “Kitapların gerçekte kaç yıldır kayıp olduğu ve düşümü yapan memurların, kayıplardan sorumlu olup olmadıklarını tespit etmek de mümkün görülmemektedir. Bu durumda kontrol ve sayım süreçlerinde eksiklikler bulunduğu anlaşılmıştır” denildi.

Sayıştay denetçileri eserlerin kaybolmasından kimin sorumlu olduğunu belirleyemezken, kayıt alma işlemlerinin yıllara yayılmasının bir hırsızlıktan kurtulma yöntemi olabileceğine dikkat çekti.

Daha önce de açıklanmıştı

Sayıştay’ın 2018 yılı Denetim Raporu’nda da 15 bin yazma eserin kaydının olmadığı ortaya çıkmış ancak bir şey yapılmamıştı.

2016 yılından beri kayıt altına alma çalışmalarına ilişkin uyarılar dikkate alınmadı

Sayıştay’ın 2018 yılı Denetim Raporu’nda şöyle denilmişti:

“Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nde kütüphane koleksiyonu içerisinde bulunan büyük kısmı nadir ve tarihi eser sayılabilecek, benzersiz olan yaklaşık 15 bin yazma eserin envanter kayıtlarının oluşturulmadığı, bu nedenlerle eserlerdeki kayıp ve/veya noksanların ve bu konuda sorumluluğu bulunanların tespitinin neredeyse imkânsız hale geldiği, eserlerin doğru biçimde kataloglanması ve tasnifi sağlanamadığından, araştırmacı ve ilgililerin hizmetine sunulmak üzere mikrofilm ya da benzeri yöntemlerle dijitalleştirilip taranmasına dahi başlanamadığı, kütüphanenin bu fonksiyonun yerine getirilemediği görülmektedir.

Konuyla ilgili yazışmalar incelendiğinde 2016 yılından beri kayıt altına alma, koruma, tasnifleme ve arşivleme çalışmalarında bir ilerleme sağlanamadığı, bu konudaki uyarı ve diğer yazıların ise gereğinin yerine getirilmediği tespit edilmiştir.”

Ankara Üniversitesi’nin gönderdiği cevapta, DTCF Yazma Eserler Koleksiyonu bölümü oluşturulması çalışmalarına başlandığı belirtilmişti. Üniversitenin verdiği cevapta, çalışma başlasa da 2017 yılında 69 adet, 2018 yılında 119 adet ve 2019 yılı Mayıs ayı sonuna kadar da sadece 880 adet yazma eser için fiş alınabildiği açıklanmıştı. (BB)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz