Ana Sayfa Bilim Nobel ödülleri açıklanmaya devam ediyor: Edebiyat ödülü Amerikalı şair Glück’ın oldu

Nobel ödülleri açıklanmaya devam ediyor: Edebiyat ödülü Amerikalı şair Glück’ın oldu

Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü, Kimya ve Fizik Ödüllerinin ardından, bugün de Nobel Edebiyat Ödülü açıklandı. Ödülün sahibi Amerikalı şair Louise Glück oldu.

Nobel Edebiyat Ödülü’nün sahibi belli oldu. Geçtiğimiz günlerde açıklanan Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü, Nobel Fizik Ödülü ve Nobel Kimya Ödülü’nün ardından bugün de Nobel Edebiyat Ödülü’nün sahibi açıklandı.

İsveç Akademisi, 2020 Nobel Edebiyat Ödülü’nün ABD’li şair Louise Glück’e verildiğini duyurdu.

Ödülün açıklamasında Glück için “sade ve süssüz güzelliği ile bireysel varoluşu evrensel kılan kusursuz şiirsel sesi” denildi.

Louise Glück kimdir?

Louise Glück, 1943 yılında New York City’de doğdu. Şair Long Island’da yetişti. Averno (Farrar, Straus and Giroux, 2006), The Seven Ages (Ecco, 2001), Vita Nova (1999), Meadowlands (1996), The Wild Iris (1992), Ararat (1990) ve The Triumph of Achilles (1985) gibi pek çok şiir kitabının yazarı. Şairin “Proofs and Theories: Essays on Poetry” (1994) adında bir denemeler seçkisi bulunuyor.

Pulitzer Şiir Ödülü, The National Book Critics Circle Award for Poetry, The Bollingen Prize in Poetry ve The Lannan Literary Award for Poetry’nin yanı sıra pek çok ödülü bulunan Glück, 2003’te Kongre Kütüphanesi tarafından Poet Laureate (Büyük Şair) seçildi.

Sırayla açıklanıyor

Nobel Ödülleri 5 Ekim’den 12 Ekim’e kadar sırayla açıklanıyor. İlk açıklanan Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü olmuş, ardından 6 Ekim’de Nobel Fizik Ödülü ve 7 Ekim’de ise Nobel Kimya Ödülü’nün sahipleri duyurulmuştu.

Bugün açıklanan Nobel Edebiyat Ödülü’nün sahibi ise; Amerikalı şair Louise Glück oldu.

Bu yıl Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü’nün kazananları da Hepatit C virüsüyle ilgili önemli çalışmalara imza atan Harvey J. Alter, Michael Houghton ve Charles M. Rice oldu. Nobel Komitesi’nden yapılan araştırmada, üç bilim insanının çalışmaları sayesinde siroz ve karaciğer kanserine yol açan Hepatit C’ye karşı yeni ilaçlar geliştirildiği böylece milyonlarca insanın hayatının kurtulduğu belirtildi.

Nobel Fizik Ödülü’nün yeni sahipleri İngiliz bilim insanı Roger Penrose, Alman bilim insanı Reihnard Genzel ve ABD’li bilim insanı Andrea Ghez oldu. Nobel Komitesi “Evrenin en ilgi çekici olaylarından biri” olarak tanımladıkları kara deliğin keşfi için üç bilim insanını tebrik etti. Ayrıca Ghez, Marie Curie, Maria Goeppert Mayer ve Donna Strickland’dan sonra bu ödüle layık görülen dördüncü kadın bilim insanı oldu.

Nobel Kimya Ödülü’nü ise Fransız bilim insanı Emmanuelle Charpentier ile Amerikalı bilim insanı Jennifer A. Doudna, hayvanların, bitkilerin ve mikroorganizmaların DNA’sını değiştirmek için kullanılabilecek CRISPR-cas9 olarak bilinen bir yöntem geliştirmesi nedeniyle kazandı. Öte yandan, ilk kez iki kadın Nobel Kimya Ödülü’nü birlikte kazandı.

(BB)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz