Ana Sayfa Sağlık Normalleşme salgını başa sardırıyor: “Kontrol noktası” farkı tekrar kapanıyor

Normalleşme salgını başa sardırıyor: “Kontrol noktası” farkı tekrar kapanıyor

Günlük veriler karşılaştırıldığında, normalleşmenin iyileşme getirmediği, sayıların salgının ilk günlerine dönme eğilimi gösterdiği görünüyor.

Bir yandan normalleşme adımları atılırken bir yandan da salgının “kontrol noktası” olarak nitelendirilen, günlük iyileşen sayısı ve günlük vaka sayısı arasındaki makas olumsuz yönde tekrar kapanıyor.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceylan’ın açıklamalarının ardından, Covid-19 salgınında gözler “kontrol noktasına” çevrilmişti. Ceylan, 27 Nisan’da yaptığı açıklamada, Türkiye için önemli olan noktanın kontrol noktası olduğunu açıklamış, kontrol noktasına gelme döneminin ise salgının ilk döneminden daha önemli ve daha zor olduğunun altını çizmişti.

Kontrol noktası, günlük iyileşen hasta sayısının o gün tespit edilen yeni vaka sayısından fazla olması anlamına geliyor. Türkiye’de bu durum ilk kez 24 Nisan’da görüldü. Salgının kontrol altına alındı algısını beraberinde getiren bu gelişmeyle birlikte, “normalleşme” süreçlerine giden yol da başlamış oldu. Ancak, kontrol noktası olarak ifade edilen bu fark takip edildiğinde, 24 Nisan’dan itibaren olumlu yönde açılan bu farkın, giderek kapandığı gözleniyor. Bu gelişme ise akıllara, salgının sağlanan kontrolünün tekrar yitirilebileceğine yönelik soruları getiriyor.

Kontrol noktasını işaret eden fark tekrar kapanıyor

Türkiye’de en yüksek vaka sayısı 11 Nisan’da görüldü. 11 Nisan – 20 Nisan arasında vaka sayıları iniş ve düşüşler göstererek ilerledi. 20 Nisan tarihinden itibaren ise, tespit edilen günlük vaka sayısı anlamlı bir şekilde düştü iyileşen hasta sayılarında da yüksek artışlar görülmeye başladı. Günlük vaka sayılarındaki azalma ve günlük taburcu olanların sayılarındaki artış herkes tarafından olumlu yorumlanıyor. Bu günlerde aynı zamanda normalleşmenin konuşulmaya ve somut normalleşme adımlarının atılmaya başlanıyor. Öte yandan salgının yeniden kendini gösterebileceğine ilişkin gerçeklik de unutuluyor.

Salgına ilişkin bütün bu sevindirici gelişmelere rağmen, açıklanan veriler değerlendirildiğinde durumun aslında o kadar da iyi olmadığı görülüyor.

5 Mayıs tarihinden itibaren, günlük iyileşen hasta sayılarında ciddi düşüşler meydana geldi. İyileşen hasta sayılarında düşüşün başladığı günden bu yana toplam 18 bin 798 yeni vaka tespit edildi. Bu da günlük ortalama bin 708 yeni vakanın tespit edildiği anlamına geliyor.

Erdoğan normalleşme ışığını 27 Nisan’da gördü

 • İyileşen sayısı: 4 bin 651
 • Vaka sayısı: 2 bin 131

Erdoğan, 27 Nisan tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısının ardında yaptığı açıklamada, Türkiye için ışık görüldüğünü belirterek normalleşmenin sinyallerini verdi. Erdoğan açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye için ışık görünmüş yaptığımız fedakarlıkların karşılığını alma vakti yaklaşmıştır. Ülke genelinde hayatı normale döndürmeye yönelik kapsamlı bir program hazırlıyoruz.”

Aynı tarihte ise Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından, o güne dek ulaşılan en fazla iyileşen hasta sayısına ulaşıldığını duyururken, “bu başarıyı riske atmayalım” çağrısında bulundu.

3 Mayıs normalleşme planı açıklandı

 • İyileşen sayısı: 4 bin 892
 • Vaka sayısı: bin 670

Erdoğan, 3 Mayıs’ta düzenlenen bir sonraki Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısının ardından kamuoyuna normalleşme hazırlanan normalleşme planını açıkladı. Erdoğan’ın yaptığı açıklama sırasında kullandığı yeni vaka sayısındaki düşüşe işaret eden “Yeni hasta sayımız artık binli rakamlarla ifade edilir hale geldi” sözleri de dikkat çekti. Erdoğan ayrıca, uzun süredir sürekli sokağa çıkış yasağı uygulanan 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşların belirli günlerde sokağa çıkabileceğini belirtti. Açıklanan normalleşme planında mayıs ayı içerisinde, ticari taksilerde çift plaka uygulamasına son verilmesi, AVM’lerin açılması, güzellik salonu ve berberlerin tekrar faaliyete geçmelerine ilişkin tarihler verilirken sahil kenarları, park ve bahçeler gibi açık havadaki yerler için herhangi bir “normalleşme” öngörülmüyordu. Ayrıca, 4 Mayıs tarihinden itibaren, Aydın, Antalya, Erzurum, Hatay, Malatya, Mersin ve Muğla’da uygulanan giriş ve çıkış yasaklarının uygulanmasına son verildi.

Taksilerin hepsi dönüyor, trafik yoğunluğu artıyor

 • İyileşen sayısı: 5 bin 199
 • Vaka sayısı: bin 832

5 Mayıs, Türkiye’de vaka sayısının düşmeye başladığı gün oldu. Açıklanan normalleşme planı kapsamında ticari taksilerde tek ve çift plaka uygulamasına 5 Mayıs tarihinden itibaren son verildi. Öte yandan, genişletilerek 1 Mayıs İşçi Bayramını da içine alacak şekilde getirilen üç günlük sokağa çıkma yasağının ardından insanların dışarı çıkması, 4 Mayıs Pazartesi gününün yoğunluğunu arttırdı. 4 Mayıs’ta İstanbul’da Covid-19 önlemleri nedeniyle düşen trafik yoğunluğu uzun bir aradan sonra ilk defa yüzde 50’ye tekrar yaklaştı.

AVM’nin önündeki kuyruklar

 • 11 Mayıs
 • İyileşen sayısı: 3 bin 89
 • Vaka sayısı: bin 114

Uzun tartışmaların ardından normalleşme planı kapsamında, 11 Mayıs’ta AVM’ler kapılarını müşterilere açtı. AVM’lerin açıldığı tarihte ise, normalleşme kararının açıklandığı 3 Mayıs’a göre, günlük iyileşme sayısında gözle görülür bir düşüş olmuş; günlük tespit edilen vaka sayısı da 27 Mart tarihinden itibaren en düşük seviyeye gerilemişti. Günlük iyileşen sayısının azaldığı, tespit edilen vaka sayısının da yatay bir seyir izlediği günlerde vatandaşlar AVM’lere yoğun ilgi gösterdi. Alana göre müşteri kısıtlaması gibi önlemlerin getirildiği AVM girişlerinde metrelerce uzayan ve saatlerce süren kuyrukların oluştuğu gözlemlendi. Öte yandan, sahil, park ve bahçeler gibi açık havaların yasak olması nedeniyle, uzun günlerin ardından sokağa çıkan 65 yaş üstü ve 20 yaş altı kişiler ise yine başka bir kapalı alan olan AVM’lerde buluşmalarını gerçekleştirdi. AVM’ler, açıldığı ilk üç günde toplam 3 milyon 400 bin kişi tarafından ziyaret edildi. Bu durumun oluşturduğu risk, Bakan Koca’nın attığı tweetle de dile getirildi: “Bugün, AVM önlerinde uzun kuyruklar, AVM kapılarında yığılmalar oluştu. Sosyal mesafe kuralına çoğunlukla uyulmadı. Maske takmayanlara bile rastlandı. Ne maske, ne sosyal mesafe, tek başına koruyucu değil. Tedbirler tam olmalı. Risk devam ediyor. Mecbur değilsek evde kalalım.”

Bakan’a eleştiri CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak’tan geldi: “Sayın Bakan, siz şikâyet makamı değilsiniz. Kimi kime şikâyet ediyorsunuz. İktidarda Cumhuriyet Halk Partisi yok, iktidarda siz varsınız. Varsa bir şikâyetiniz, toplarsınız Bilim Kurulunu, karar çıkarırsınız.”

Aynı gün Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrası alınan kararları açıklayan Erdoğan, Adana, Diyarbakır, Mardin, Trabzon, Ordu, Denizli, Kahramanmaraş, Şanlıurfa ve Tekirdağ’da da uygulanan giriş çıkış yasaklarının kaldırıldığını açıkladı.

Fark olumsuz yönde kapandı

 • 15 Mayıs
 • İyileşen sayısı: 2 bin 103
 • Vaka sayısı: bin 708

Günlük vak sayısı 11 Mayıs’taki düşüşünün ardından tekrar yükselişe geçti ama 2 bin kişinin altında seyretmeye devam etti. İki veri arasında, 24 Nisan’dan itibaren açılmaya başlayan farkın, 5 Mayıs’tan itibaren tekrar kapanması ise soru işaretlerinin beraberinde getiriyor. Ayrıca futbol liglerinin tekrar başlanması, ibadethanelerin toplu ibadetlere tekrar açılması gibi konular ise halen gündemde. Bayram esnasında sokağa çıkma yasağı uygulanıp uygulanmayacağı ise henüz bilinmiyor.

Dikkat çeken bir diğer yavaşlama ise aktif vaka sayısı

Öte yandan, Türkiye’de görülen aktif vaka sayısındaki düşüş eğiliminin son bir haftadır yavaşlandığı gözlemlendi. Türkiye’de aktif vaka sayısı en fazla 23 Nisan’da görüldü. O gün 80 bin 808 olan aktif vaka sayısı ilerleyen günlerde düşmeye başladı. Bu düşüş eğilimi ise 7 Mayıs’tan itibaren yavaşladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz