Ana Sayfa Sağlık Normalleşmede yeni adım: Lunaparklar ve tematik parklar açılıyor

Normalleşmede yeni adım: Lunaparklar ve tematik parklar açılıyor

Covid-19 salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında kapatılan lunaparklar ve tematik parklar, gerekli önlemlerin alınması koşuluyla, 6 Temmuz'dan itibaren faaliyetlerine başlayabilecek.

İçişleri Bakanlığı’nın 16 Mart tarihinde yayınladığı genelge ile faaliyetleri durdurulan lunaparklar ve tematik parklar, normalleşme süreci kapsamında yeniden açılıyor. Bakanlığın 81 ilin valiliklerine gönderdiği “Lunapark ve Tematik Parklarla İlgili Alınması Gereken Önlemler” başlıklı genelgeye göre, lunaparklar ve tema parklar hijyen ve mesafe kurallarına uyulması kaydıyla,  6 Temmuz’dan itibaren yeniden açılabilecek.

Eğlence araları kalabalığı önlemek için düzenlenecek 

Genelgeye göre, 2020 yılı içinde sadece bir yerde faaliyet gösteren lunapark ve tematik parklar, açıklanan 7 tedbire uygun olarak çalışabilecek. İlgili tedbirler şu şekilde:

  • Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan yazı ile bildirilen, Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinin ‘Lunapark ve Tematik Parklarla İlgili Alınması Gereken Önlemler’ başlığında belirlenen tedbirler eksiksiz bir şekilde uygulanacak.
  • Ziyaretçilerin temizlik, maske ve mesafe kurallarına uymalarına yönelik gerekli tedbirlerin alınması sağlanacak.
  • Giriş-çıkışlar kişilerin birbirleriyle temasını engelleyecek şekilde düzenlenecek. Girişlerde ziyaretçiler sıra ile içeri alınacak ve sırada durulması gereken alanlar sosyal mesafe kuralına (en az 1 metre) uygun şekilde yer işaretlemeleri yapılacak.
  • Lunapark ve tematik parklardaki eğlence aralarının başlama ve bitiş zamanları kalabalığı önlemek için birbirinden farklı olacak şekilde planlanacak.
  • Personele, Covid-19’un bulaşma yolları ve virüsten korunmak için alınacak önlemler hususunda eğitim verilecek.
  • Lunapark ve tematik parkların içinde bulunan mesire alanları, restoranlar, kafeler ve diğer işletmeler kendi sektörleri ile ilgili genelge ve tedbirlere tabi olarak çalışacak.
  • Covid-19 salgınına karşı alınacak tedbirlerin uygulanmasından sorumlu ve denetim ekiplerinin iletişim içinde olacağı, işletmenin koronavirüs sorumlusu/sorumluları görevlendirilecek.”

Valilikler ve kaymakamlıklar tedbirlerin uygulanıp uygulanmadığını denetlemek amacıyla Umumi Hıfzısıhha Kanunu’nun 27 ve 72 sayılı maddelerine göre, il ve ilçe Umumi Hıfzısıhha Kurulları’nın kararına göre açılacak eğlence tesislerinde denetimlerde bulunacak. Tedbirlere uyulmadığının saptanması durumunda, Umumi Hıfzısıhha Kanunu’nun 282 sayılı maddesi uyarınca idari para cezası verilecek. Suç oluşturan davranışların tespit edilmesi durumuda, Türk Ceza Kanunu’nun karantina önlemlerine uymayanların iki aydan bir yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını öngören 195 sayılı maddesi uyarınca işlem yapılacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz