Ana Sayfa Kültür-Sanat “Oda sineması” örneği “Kaçak Yaşamak”, yakında bağımsız sinemalarda

“Oda sineması” örneği “Kaçak Yaşamak”, yakında bağımsız sinemalarda

Sanatçı Erdal Ateş'in ilk uzun metrajlı sinema filmi "Kaçak Yaşamak", Türkiye ve Almanya'da önümüzdeki dönem izleyiciler ile buluşacak. Ana akım sinemanın dışında, farklı sinematografik bir anlatımla işlenmiş bağımsız bir sinema örneği niteliğine sahip olan Kaçak Yaşamak, Almanya'da yıllardır kaçak yaşayan bir Türkiyelinin hikayesini anlatıyor.

Erdal Ateş’in ilk uzun metrajlı sinema filmi “Kaçak Yaşamak”, önümüzdeki dönemde Türkiye ve Almanya’da sinemaseverlerle buluşacak. Senaryosu, Erdal Ateş tarafından yazılan filmin odağında, Oda Sineması’nın kavramsal çerçevesi ortaya koyuluyor. Filmin yönetmenliğini de üstlenen Ateş, oda sinemasına ilişkin sanat dergilerinde yayımlanan metinlerin bazı bölümlerini de filmde kullandı.

Ana akım sinemanın dışında, farklı sinematografik bir anlatımla işlenmiş bağımsız bir sinema örneği niteliğine sahip olan Kaçak Yaşamak, Almanya’da yıllardır kaçak yaşayan bir Türkiyelinin hikayesini anlatıyor. Yönetmen Ateş’in sıradan insanların hikayelerine odaklandığı bu filmde karakterlere, oyunculuk geçmişi hiç olmayan ya da çok kısa olan oyuncular tarafından hayat veriliyor. “Tüm bu sıradanlıkların son derece sıra dışı olduğunu” düşünen yönetmen, aynı anlayış ile birkaç film projesinin de hazırlığını sürdürüyor.

Görüntü yönetmenliğini Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi (ilef) Öğretim Üyesi Enver Özüstün’ün, sanat yönetmenliğini ise Ben Frenhofer’in üstlendiği filmin müzikleri ise müzisyen, besteci Can Aksel Akın’ın imzasını taşıyor.

Hiçbir sponsoru ve fonu bulunmayan, 2020 Alman Europticon Film yapımı “Kaçak Yaşamak”, bir yıllık festival sürecinden sonra başta Almanya ve Türkiye’de olmak üzere ticari olmayan, sanat sineması gösterimi yapılan sinema mekanlarında sinemaseverlerle buluşacak.

“Yıllar Sonra”, Türkiye’de çekilecek

Üç farklı ülkede tanıdığı ya da tanık olduğu zamanlarda kaçak olarak yaşamış insanlardan hareketle filmi çeken Ateş, filmi bir ikileme olarak kurguladığını ve ikilemenin “Yıllar Sonra” adlı diğer filmini ise Türkiye’de çekmeyi planladığını ifade etti.

Almanya’da 33 yıl “Kaçak Yaşamak”

Musto (Musa Aydoğan), Almanya Hückelhoven’da 33 yıldan beri kaçak yaşayan bir Türkiyeli’dir. Hayatını arkadaşlarının, yakınlarının yardımı ve onların kimi angarya işlerinde çalışarak sürdüren Musto’yu bir akşamüzeri arkadaşı Neco (Necati Yıldırım) evine ziyarete gelir. Musto, kalorifer, su tesisat işleri yapan Neco’nun yanında zaman zaman kaba, ağır işlerde çalışmaktadır. Bu beklenmedik ziyaret, Kaçak Musto’nun hayat hikayesine, yaşamına bir ayna tutar.

Erdal Ateş Kimdir?

Ankara’da 1971 yılında doğan Erdal Ateş, sosyoloji ve resim alanlarında eğitim aldı. Ateş, 1992 yılında deneysel film çalışmaları yaptı. “Hayta adlı çalışması ile 2004 yılında Orhon Murat Arıburnu En İyi Film Öyküsü Ödülü’ne layık görüldü. Çağdaş sanat alanında bugüne kadar 30 kişisel sergi açtı. Yıllar sonra sinema çalışmalarına yönelen sanatçı, kavramsal çerçevesini oluşturduğu “Oda Sineması”na odaklanarak ilk uzun metrajlı sinema filmi “Kaçak Yaşamak”ı Almanya’da çekti. Sinemada tek mekâna ve siyah-beyaz filme odaklanan yönetmen, hâlen Ankara ve Almanya’nın Erkelenz şehrinde yaşamını sürdürüyor. Görsel sanatlar ve sinema alanlarındaki çalışmalarına bağımsız bir sanatçı olarak devam ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz