Ana Sayfa İklim Ordu’da ilçe belediyesinin kaçak taş ocağı işletildiği iddia edildi

Ordu’da ilçe belediyesinin kaçak taş ocağı işletildiği iddia edildi

Ordu’da Ulubey Belediyesi’nin kaçak taş ocağı işlettiği ileri sürüldü. CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, taş ocağında belediyenin iş makinalarının çalıştığına dikkat çekerek, “Ordu Valiliği’nin belediyeye bu konu ile ilgili tespit yapıp ceza kestiğine dair duyumlarımız var. Bunlar doğru mudur?” diye sordu.

Ordu’da AKP’nin yönetimdeki Ulubey Belediyesi’nin taş ocağının kaçak olarak işlettiği öne sürüldü. Taş ocağında belediyenin araçları ve kiralanan araçlar çalışırken, buradan çıkarılan taşların belediye tarafından satıldığı dile getirildi. Belediye Meclis toplantısında durum defalarca gündeme gelen konuyla ilgili herhangi bir işlem yapılmadı. Ocağın kaçak olduğu ise 30 Aralık 2020 tarihinde Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’na yapılan şikayete 15 Ocak 2021 tarihinde yanıtla ortaya çıktı. Bakanlık, “Bahse konu alanda herhangi bir maden ruhsatı ya da hammadde üretim izni yoktur” dedi. Ordu Valiliği ise ruhsatsız madene karşı halen hiçbir işlem yapmadı.

Maden sahasını incelemeye giden CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, belediyenin Güzelyurt ilçesinde de benzer şekilde başka bir ocağı işlettiğini ifade ederek, şunları söyledi:

“Peki ruhsatı olmayan alandan belediye hangi gerekçeyle taş çıkarıyor ve satıyor. Bunların kaydı nasıl tutuluyor? Yani kime ne kadar taş sattınız ve karşılığında parayı hangi şekilde nereye aldınız? Bu konular valiliğe ve Kaymakamlığa şikayet edildiğinde gerekli işlemler yapılmış. Burada gelmiş emniyet tespit yapmış. Buradaki sorun gibi Güzelyurt’ta da aynı sorun var. Dün de Güzelyurt’ta bu şekilde kaçak bir taş ocağı yine Ulubey Belediyesi tarafından enteresan bir şekilde işletiliyor. Orada da bu olay jandarma tarafından tespit edilmiş. Ordu Valiliği’nin belediyeye bu konu ile ilgili tespit yapıp ceza kestiğine dair duyumlarımız var. Bunlar doğru mudur? Böyle bir cezai işlem veya tespit yapılmışsa diğer adli süreçler başlamış mıdır?”

‘Yasa dışı bir iş var’

“Burada yasa dışı bir süreç ve enteresan bir iş var. Ulubey Kaymakamlığının gerekli işlemleri yapması nedeniyle belediye başkanı tarafından kaymakamın da hedef alındığı bilgisi var.   Belediye Başkanı tarafından perde arkasından kaymakama mobbing yapıldığı, hatta Ordu’daki bir haber ajansı temsilcisine kaymakam aleyhinde yazı yaz, düzmece haber yap biz de bunu buradan görevden aldıralım dendiği. Bu olacak iş midir? Bu ne cürettir. Eğer devlet bir kaymakamına sahip çıkmıyorsa o da ayrı bir aciziyettir. Sonra burada itiraz koyan muhtarlarımıza ‘Sen Adıgüzel’in adamısın’ deniyor. Şunun buradan bilinmesini istiyorum. Burada seçilmiş muhtarlar o değerli insanlar, ne Adıgüzel’in adamıdır, ne (Seyit) Torun’un ne de (Cemal) Enginyurt’un adamıdır. Burada seçilmiş muhtarlar milletin adamıdır. Bu şekilde abuk sabuk ifadelerle kimsenin kabul etmeyeceği şeyleri yapmayın.

‘Haber yapan gazeteci hedef alınıyor’

“Burayı haber yapan gazeteci hedef alınıyor. Abonelikleri baskı ile iptal ediliyor.  Burada enteresan işler oluyor. Sayın valimizi de buradaki belediyenin AK Parti olması dolayısıyla ilgili partinin yetkililerini göreve davet ediyoruz.” (ANKA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz