Ana Sayfa Eğitim ÖSYM sınavlarında da artık HES Kodu istenecek

ÖSYM sınavlarında da artık HES Kodu istenecek

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün tarafınndan yapılacak ÖSYM sınavlarına HES uygulaması üzerinden alınan kod bilgisi ile girileceğini duyuruldu.

Daha önce şehirler arası toplu ulaşımda da kullanılan Hayat Eve Sığar (HES) Kodu artık ÖSYM sınavlarında da kullanılacak. Alınan bu karar, ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün tarafından yapılan paylaşımla duyuruldu.

Aygün tarafından yapılan paylaşım şöyle:

“Değerli adaylarımız, pandemi döneminde Sağlık Bakanlığı tarafından alınan önlemler kapsamında, başkanlığımızca uygulanacak sınavlara başvurularda sizlerden HES Kodu bilgisi istenecektir. Sınav başvurusu yapacak adaylarımızın başvuru işlemlerinden önce HES kodunu edinmesi gerekecek. HES Kodu için ayrıntılı bilgilere Sağlık Bakanlığımızın hayatevesigar.saglik.gov.tr internet adresinden ulaşabilirsiniz.

HES kodunun geçerlilik tarihinin, başvurulan sınavın yapılacağı gün veya daha ileri tarihli olması gerekmektedir. Adayların edindikleri HES kodunu ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde (AİS) “PROFİLİM” alanında bulunan “HES KODU BİLGİLERİM” sayfasından kaydetmeleri gerekmektedir.”

HES Kodu nedir?

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerde kişinin COVID-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığını gösteren koddur. Söz konusu bu uygulama, gizlilik ihlali ve kişisel verilerin korunmasına aykırı olması açısından eleştirilmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz