Ana Sayfa Kültür-Sanat Özel tiyatrolar: Son umudumuz da tükendi, tüm alan çöküyor

Özel tiyatrolar: Son umudumuz da tükendi, tüm alan çöküyor

Tiyatro Kooperatifi yaptığı açıklamada aylarca maaşlarını alamayan özel tiyatroların çöküşe geçtiğini duyurdu.

İstanbul İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nin salgına karşı alınan önlemler arasında açık alanlarda yapılacak konser, gösteri, festival gibi etkinliklerin Pazartesi gününden itibaren durdurulacağını duyurmasının ardından özel tiyatrolardan yardım çığlığı yükseldi.

Mart ayındaki tedbir kararıyla özel tiyatrolar Temmuz ayına kadar tamamen kapatılmıştı. Tiyatro Kooperatifi alınan kararla beraber, bu alanda çalışan binlerce kişinin 6 aydır maaş alamadıklarını ve ekonomik olarak çok zor zamanlar geçirdiklerini belirtti. Kooperatif, “Oluşturulan geçici önlemlerde ne yazık ki yetersiz kalmaktadır” dedi.

“Son umudumuz da tükendi”

İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nin aldığı son kararla belediyeler ve özel sektörle birlikte sahne sanatlarına destek amacıyla üretilen açık hava sahneleri de yasaklanmıştı. Tiyatro Kooperatifi yaptığı açıklamada bunu hatırlatarak, “son umudumuz da tükendi” dedi.

Düğün ve kına gibi eğlencelere tiyatro etkinliklerinin de salt etkinlik olarak görüp dahil edilmesine üzüldüklerini belirten Tiyatro Kooperatifi’nin açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Seyircimizin, oyuncularımızın ve emekçilerimizin sağlığı bizler için her şeyden önemli. Bu süreçte yapılan uygulamalarda bu hassasiyetimiz açıkça görülmektedir. Lakin Temmuz ayı itibarıyla, kontrollü serbestlik kapsamında Sağlık Bakanlığı’nca belirtilen tüm tedbir koşullarına uyulmasına rağmen; yayınlanan genelgeyle yasaklanan düğün, kına gecesi, nişan, nikah, sünnet düğünü vb. eğlencelere, “tiyatro” etkinliklerinin de salt eğlence olarak görülüp dahil edilmesi bizleri derinden yaralamıştır.”

“Aksi halde tüm alanın çöküşüne şahitlik edeceğiz”

Tiyatro Kooperatifi, özel tiyatroların bu olumsuz durumdan kurtulması için yardım çağrısında bulundu. Acil önlem ve kalıcı çözümler üretilmesinin talep edildiği açıklamada, “Aksi halde tüm alanın çöküşüne şahitlik edeceğiz” ifadeleri yer aldı. Kooperatif, “Buna engel olmak için Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşlarını sorumlu davranmaya ve beraber çözüm üretmeye davet ediyoruz” sözleri yer aldı.

Tiyatro Kooperatifi’nin çözüm önerileri şöyle:

1.Salgın sürecinde özel acil bir yardım fonu oluşturularak var olan krizin atlatılması.

2.Sahne sanatlarının ayakta kalması için gereken maddi koşulların oluşturulması.

3.Var olan sahnelerin ayakta kalabilmesi ve seyirciyle buluşabilmesi için salonlarda standardın oluşturulması. (MÖ)

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz