Ana Sayfa Politika Pınar Gültekin davasına giden Nazlıaka: Cinsiyetçi nefret dilini çoğaltan herkes suç ortağıdır

Pınar Gültekin davasına giden Nazlıaka: Cinsiyetçi nefret dilini çoğaltan herkes suç ortağıdır

Pınar Gültekin cinayetinin Muğla’da görülen davasını izlemeye giden CHP Kadın Kolları Başkanı Aylin Nazlıaka, “Pınar’ın katili, sadece onu canice öldüren Cemal Metin Avcı değildir, kürsülerden cinsiyetçi ve ayrımcı nefret dilini çoğaltan herkes suç ortağıdır” dedi.

Pınar Gültekin cinayetinin Muğla’da görülen davasını izlemeye giden CHP Kadın Kolları Başkanı Aylin Nazlıaka, “Pınar’ın katili, sadece onu canice öldüren Cemal Metin Avcı değildir, kürsülerden cinsiyetçi ve ayrımcı nefret dilini çoğaltan herkes suç ortağıdır” dedi. Kadın cinayetlerinin politik olduğunu ve kadın hayattayken önlem alınması gerektiğini vurgulayan Nazlıaka, “Kendi üyelerimiz dahil şiddet nereden gelirse gelsin müdahale ve mücadele ettik. Bu tavrı kendilerine de önerir, hareket etmek için tek adamın gözlerinin içine değil, halkın yaşadıklarına bakmalarını tavsiye ederiz. Çünkü bu tekçi ve eril zihniyet, gün gelecek varlığını sürdürmek için etrafındaki herkesi harcayacaktır” dedi.

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, Cemal Avcı’nın öldürdüğü Pınar Gültekin’in davasını izlemek için Muğla’ya gitti. Nazlıka, CHP Kadın Kolları Merkez Yönetim Kurulu üyeleri ve CHP kadın örgütleriyle birlikte şu açıklamayı yaptı:

Katili sadece Cemal Avcı değil: Pınar Gültekin, gencecik yaşında her gün yeniden üretilen erkek şiddetinin kurbanı oldu. Ancak Pınar’ın katili, sadece onu canice öldüren Cemal Metin Avcı değildir. Kadına yönelik şiddeti önlemeyen, kadını güçlendiren politikaları hayata geçirmeyen, kürsülerden cinsiyetçi ve ayrımcı nefret dilini çoğaltan, faillerin aramızda serbestçe dolaşmasına yol veren herkes, bu cinayetin suç ortağıdır.

Hayattayken güvencenin alınması gerekir: Bu yüzden, Pınar’ın katilinin dediği gibi bu cinayet ‘bir anlık öfke ile’ falan işlenmemiştir. Bu cinayet, yıllardır adım adım örülen; kadını, eşitliği, demokrasiyi, hukuku yok sayanlar tarafından işlenmiştir. Ne bir caninin öfkesi buna bahane olabilir, ne de pişmanlığı kabul edilebilir. Kadın cinayetleri politiktir; ülkeyi yönetenlerin yaptığı gibi kınamakla, ayıplamakla, üzülmekle bitmez. Bir kadın yaşamdan koparıldıktan sonra değil, hayattayken her türlü önlemin ve güvencenin sağlanması gereklidir. Biz yıllardır her bir kız kardeşimizin ardından adliye kapılarında adalet arıyoruz, bu mu yargıda reform? Karanlık zihniyetlerini topluma yerleştirmek için atama usulüyle söz sahibi olmaya çalışanlar, bilsin ki karşılarında ülkenin her bir yerinden yükselen kadın hareketi var. Birbirine sahip çıkan, dayanışan ve asla pes etmeyen kadınlar var! Söke söke alacağımız haklarımız var!

Yaşam nöbetinden vazgeçmeyeceğiz: Pınar rahat uyusun diye, başka Pınarların hayalleri solmasın diye bizler, nerede olursak olalım yaşam nöbeti tutmaktan vazgeçmeyeceğiz. Görmeyen gözlere, duymayan kulaklara, konu kadın haklarına gelince susmayı tercih eden dillere, her gün defalarca tekrarlayacağız: Biz istediğimiz gibi yaşayacağız, onlar tarihin karanlık sayfalarına gömülecek.

Yıpratma politikalarına teslim olmayacağız: Siyasal iktidar ve şakşakçıları kendi üzerindeki tepkileri savuşturmak, sorumluluklarını unutturmak için partimize saldırılarını sürdürüyor. Bizim samimiyetimiz ortadadır. Yıpratma politikalarına asla teslim olmayacağız. Kadınla erkeği eşit görmeyen, her fırsatta İstanbul Sözleşmesine saldıran, çocukları cemaatlerin, tarikatların çürümüş tekeline emanet eden bir anlayış; bütün ülkeyi derinden yaralayan Pınar’ın cinayeti üzerinden söz üretemez.

Şiddet nereden gelirse mücadele edeceğiz: Bugüne kadar, her türlü kadın sorununa hassas davranmaktan ve kadına yönelik şiddete karşı tavır almaktan hiçbir zaman geri durmadık. Kendi üyelerimiz dahil şiddet nereden gelirse gelsin müdahale ve mücadele ettik. Bu tavrı kendilerine de önerir, hareket etmek için tek adamın gözlerinin içine değil, halkın yaşadıklarına bakmalarını tavsiye ederiz. Çünkü bu tekçi ve eril zihniyet, gün gelecek varlığını sürdürmek için etrafındaki herkesi harcayacaktır.

Örgütlenmekten ödün yok: Biz Pınar’ı ağız dolusu gülüşüyle hatırlayacağız ve öyle de yaşatacağız. Kadınlara eşit, güvenli bir gelecek kurmak için sözümüzü söylemekten, kadın hareketini örgütlemekten asla ödün vermeyeceğiz!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz