Ana Sayfa Çalışma Hayatı Polis, Cargill işçilerini “Size neler yapabileceğimizi gösteririz” diye önce tehdit etti sonra...

Polis, Cargill işçilerini “Size neler yapabileceğimizi gösteririz” diye önce tehdit etti sonra gözaltına aldı

ABD'li Cargill firmasında sendikaya üye oldukları için işten atılan işçilerin Tarım Bakanlığı önündeki açıklamasına izin vermeyen polis, işçilere "Biz devletin gücüyüz neler yapabileceğimizi gösteririz size" dedi. Polis ile yapılan müzakereden sonuç alamayan işçiler, geceyi üyesi oldukları Tekgıda-İş Sendikası önünde geçirmek istedi. Sendika önüne ısınmak için işçiler tarafından getirilen soba 'yaşam alanı' olduğu gerekçesiyle çok sayıda işçi gözaltına alındı.

ABD’li Cargill firmasının Bursa’daki nişasta fabrikasında çalışırken Tekgıda-İş sendikasına üye oldukları için işten çıkarılan işçiler, Tarım ve Orman Bakanlığı önünde basın açıklaması yapmak istedi. Polis, işçilerin, sendikadan Bakanlık’a gitmelerine izin vermedi. Sendika önünde “İş ekmek yoksa barış da yok” sloganı atarak dertlerini anlatmak, anayasal haklarını kullanıp açıklama yapmak isteyen işçilere polis, “Biz devletin gücüyüz neler yapabileceğimizi gösteririz size” diye karşılık verdi. İşçiler, sendika önünden ayrılmayacaklarını ve geceyi sendika önünde geçireceklerini söylediler.

Tarım Bakanlığı önünde basın açıklaması yapana kadar üyesi oldukları Tek Gıda-İş Sendikası’ndan bekleyişlerini sürdüreceklerini açıklayan Cargill direnişçileri gözaltına alındı. Sendika önüne ısınmak için işçiler tarafından getirilen soba ‘yaşam alanı’ sayılması gerekçesi ile gözaltına alınan işçiler karakola götürüldü.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz