Ana Sayfa Politika Rabia Naz Komisyonu: İnceleme, soruşturma, kayıt yok

Rabia Naz Komisyonu: İnceleme, soruşturma, kayıt yok

Rabia Naz Vatan'ın şüpheli ölümünün araştırılması için kurulan Meclis Araştırma Komisyonu'nda Tıp Uzmanı Gürol Cantürk, Rabia Naz incelemelerinde kemik kırıklarının detaylı incelenmemiş olduğunu belirtti. Çocuk Hizmetleri Genel Müdürü Selahattin Güven, “Bir çocuk vefat etti veya ağır hastalık geçirdi ise biz bunun için mutlaka soruşturma açıyoruz. Bu, bizim için istisna yapmadığımız bir durum" dedi.

Giresun’un Eynesil İlçesi’nde şüpheli bir şekilde ölen 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan başta olmak üzere şüpheli çocuk ölümlerinin araştırılması amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, bugün toplandı.

Kemik kırıkları detaylı incelenmemiş”

TBMM’de kurulan Rabia Naz Vatan Başta Olmak Üzere Şüpheli Çocuk Ölümlerinin Araştırılması Komisyonu’nda, Ankara Üniversitesi’nden Tıp Uzmanı Profesör Doktor Gürol Cantürk, çocuk ölümleri ve alınması gereken önlemler hakkında sunum yaptı. Cantürk, şüpheli çocuk ölümlerinde defin yapılmadan adli tıp uzmanı tarafından otopsilerin yapılması gerektiğini söyledi. Adli tıp raporlarında kesin ifadelerden kaçındıklarını ve düşmeye dair bilgi belgeyi çözmenin zor olduğunu ifade eden Cantürk, Rabia Naz raporlarında eksiklik olup olmadığı sorusuna “Rabia Naz olayını gazetelerden takip ettim. Yapılan otopsilerde bir takım eksiklikler olabiliyor. Merkezlerde yapılan otopsiler daha nitelikli oluyor” yanıtını verdi. Cantürk, Rabia Naz incelemelerinde skopi cihazı üzerinden mermi görüntüsü arandığını ancak kemik kırıklarının detaylı incelenmemiş olduğunu belirtti.

Soruşturma yapmadığımız istisna durum”

Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan Çocuk Hizmetleri Genel Müdürü Selahattin Güven, devlet korumasındaki 21 bin çocuğun bakımından sorumlu olduklarını söyledi ve müdürlük çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Güven, Rabia Naz ölümüne ilişkin şöyle konuştu:

“Çocuğun vefatından bilgili değildik, basına yansıdıktan sonra öğrendik. Aile ile ilk görüşmemiz haberlerle birlikte oldu. Rabia Naz kızımızla ilgili görüşmeler yaptık. ‘Aile fertlerinin ihtiyaçları var mı’ diye değerlendirme yapıp, planlama oluşturuyoruz. Bir çocuk vefat etti veya ağır hastalık geçirdi biz bunun için mutlaka soruşturma açıyoruz. Bu, bizim için istisna yapmadığımız bir durum. Rabia Naz kızımıza baktığımızda bu ihbari 9. ayda duymuşuz ve sosyal inceleme yapmışız. Arkadaşlarımız bilgi almışlar ve haneyi yine ziyaret etmişler. Bizden destek istemediklerini söylemişler. Ekonomik olarak da destek istememişler. Sosyal hizmet anlamında yapabileceğimiz bir şey olmadığı için ayrılmışız. Babanın gözaltı haberini ihbar olarak kabul edip evdeki diğer çocuk mağdur olmasın diye yine evini ziyaret etmişiz. Baba evini sattı haberlerinden sonra maddi desteğe ihtiyaç var mı diye yine gitmişiz ve olumlu karşılanmamışız. Biz ailenin tüm süreçlerinde yanında olmaya çalışmışız.”

Kayıtların silinmesi hakkında bilgim yok”

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Başak Tezel ise yaptığı sunumda, çocuk ölümleri hakkında bilgi verdi. Rabia Naz ile ilgili dosyalarda ambulans ve hastane kayıtlarının silinmiş olması bilgileri hakkında Tezel, “Bilgi yok. Komisyonu bilgilendirmeleri için bilgi alıp size iletebilirim” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz