Ana Sayfa Gazetecilik RTÜK Başkanı Şahin’den kanallara “lebaleb” görüntü yasağı: “Yanlış anlaşılmalara neden oluyor”

RTÜK Başkanı Şahin’den kanallara “lebaleb” görüntü yasağı: “Yanlış anlaşılmalara neden oluyor”

CHP'li RTÜK üyesi İlhan Taşcı, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin'in televizyon kanalı yöneticilerine özel hattan “kalabalık görüntüleri yerine boş cadde ve sokak görüntüleri kullanın” talimatı verdiğini öne sürdü. Edinilen bilgilere göre Şahin, gönderdiği talimatta, AKP’nin kalabalık kongreleri sonrası uygulanmaya başlayan tam kapanma döneminde, kullanılan kalabalık görüntüleri ile insanların kurallara uymadığına ve kolluk kuvvetlerinin de görevlerini yerine getirmediğine dair yanlış anlaşılmalara neden olunmamasını istedi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) CHP’li üyesi İlhan Taşçı, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in televizyon kanalı yöneticilerine özel hattan “kalabalık görüntüleri yerine boş cadde ve sokak görüntüleri kullanın” talimatı verdiğini öne sürdü.

RTÜK’ün CHP kontenjanından üyesi İlhan Taşcı, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in televizyon kanallarının yöneticilerine “lebaleb” görüntüleri kullanmamaları için özel hattan talimat gönderdiğini şu ifadelerle açıkladı:

“RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, bugün televizyon kanallarının yöneticilerine özel hattan bir “talimat” gönderdi.
Televizyonların lebalep görüntüleri kullanmamaları; bunun yerine “boş cadde ve sokak görüntülerinin kullanılması” istendi!
Stadlar, kongreler gösterilmeyecek!!!”

“Kurallara uyulmadığı ve kolluk kuvvetlerinin görevlerini yapmadığı yanlış anlaşılmalarına neden oluyor”

Edinilen bilgilere göre Taşçı’nın sözünü ettiği mesaj şöyle:

Medya Kuruluşumuzun Değerli Temsilcisi

Televizyonlarda yayınlanan bazı görüntülerin arşiv niteliğinin belirtilmeden yayınlandığı tespit edilmiştir. Özellikle tam kapanma döneminde, başta haber bültenleri olmak üzere birçok programda arka planda kalabalık görüntülerin yer alması, insanların kurallara uymadığına ve kolluk kuvvetlerinin de görevlerini yerine getirmediğine dair bir yanlış anlaşılmaya sebebiyet vermektedir. Bilindiği üzere 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’un 8’nci maddesinin birinci fıkrasının (ı) bendinde ”…görüntülerin arşiv veya canlandırma niteliği ile ajanslardan veya başka bir medya kaynağından alınan haberlerin kaynağının belirtilmesi zorunludur.” hükmü yer almaktadır.

Bu sebeple tüm milletçe büyük fedakârlıklarla yürüttüğümüz tam kapanma dönemini sağlıklı bir şekilde sonuçlandırmak için yapılan yayınlarda, kalabalık görüntülerin yerine boş cadde ve sokak görüntülerinin kullanılması hususunda hassasiyet gösterilmesi ve zaruri durumlarda ise görüntülerin arşiv niteliğinde olduğunun mutlaka belirtilmesi gerekmektedir.

Gereğini rica eder, iyi çalışmalar dileriz.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanlığı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz