Ana Sayfa Gazetecilik RTÜK Başkanı Şahin’den “lebaleb” görüntü yasağı açıklaması: “Yapıcı hatırlatmamız çarpık zihniyetle manipüle...

RTÜK Başkanı Şahin’den “lebaleb” görüntü yasağı açıklaması: “Yapıcı hatırlatmamız çarpık zihniyetle manipüle edildi”

CHP'li RTÜK üyesi İlhan Taşcı, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin'in televizyon kanalı yöneticilerine özel hattan “kalabalık görüntüleri yerine boş cadde ve sokak görüntüleri kullanın” talimatı verdiğini öne sürmüştü. Söz konusu talimata yönelik tepkiler artınca RTÜK Başkanı Şahin sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Şahin, RTÜK üyesi Taşcı’nın duyurduğu talimatın yapıcı bir hatırlatma olduğunu dile getirerek, “Görevimiz gereği çok açık ve sade bir dille yaptığımız yapıcı hatırlatmayı çarpık zihniyetle manipüle etmek tam da sahibine yakıştı” ifadelerini kullandı. Taşcı ise "Maksadı aştık' demek yerine beyhude üste çıkma çabası. Yakışmadı" karşılığını verdi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) CHP’li üyesi İlhan Taşçı, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in televizyon kanalı yöneticilerine özel hattan “kalabalık görüntüleri yerine boş cadde ve sokak görüntüleri kullanın” talimatı verdiğini öne sürmüştü.

Taşcı yaptığı paylaşımda RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in televizyon kanallarının yöneticilerine “lebaleb” görüntüleri kullanmamaları için özel hattan talimat gönderdiğini şu ifadelerle açıklamıştı:

RTÜK WhatsApp grubundan paylaşılan mesaja göre Şahin, gönderdiği talimatta, AKP’nin kalabalık kongreleri sonrası uygulanmaya başlayan tam kapanma döneminde, kullanılan kalabalık görüntüleri ile insanların kurallara uymadığına ve kolluk kuvvetlerinin de görevlerini yerine getirmediğine dair yanlış anlaşılmalara neden olunmamasını istemişti.

İlgili haber:

RTÜK Başkanı Şahin’den kanallara “lebaleb” görüntü yasağı: “Yanlış anlaşılmalara neden oluyor”

“Yapıcı hatırlatmamız çarpık zihniyetle manipüle edildi”

Söz konusu talimatın kısa sürede yayılıp tepkilerin odağına yerleşmesinin ardından RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin Twitter hesabından bir dizi açıklama yaptı.

Şahin, televizyon kanalı yöneticilerine gönderilen kalabalık görüntüleri yasağının çarpık zihniyetle manipüle edildiğini öne sürerek, “Sokaklar ve gündem boş olunca malum art niyetli zihniyet de mal bulmuş mağribi gibi üzerine atladı. Çok yazık” ifadelerini kullandı.

RTÜK üyesi Taşcı’nın duyurduğu talimatın yapıcı bir hatırlatma olduğunu dile getiren Şahin, “Tüm yıldırma çabalarına rağmen işimizi layıkıyla yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Paylaşımını yorumlara kapattı

Şahin’in yaptığı paylaşımı yorumlara kapatması dikkat çekerken, Şahin’in paylaşımını alıntılayarak paylaşan yurttaşların ve gazetecilerin bunu sansür olarak değerlendirdiği görüldü.

Taşcı: “Beyhude üste çıkma çabası… Yakışmadı!”

Söz konusu talimatı Twitter hesabından duyurarak gündeme getiren RTÜK’ün CHP’li üyesi İlhan Taşçı da Şahin’in paylaşımını alıntılayarak, “Hukuk devletini, basın özgürlüğünü ve RTÜK’ün mevzuata uymasını hatırlatmak artık “çarpık zihniyet” olarak görülüyor. “Maksadı aştık” demek yerine beyhude üste çıkma çabası… Yakışmadı!” ifadeleriyle eleştirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz