Ana Sayfa Yaşam RTÜK, dört günlük yasakta TV’lerden “nostalji günleri” yayını istedi

RTÜK, dört günlük yasakta TV’lerden “nostalji günleri” yayını istedi

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), 31 Aralık'tan itibaren geçerli olacak dört günlük sokağa çıkma yasağı süresince medya hizmet sağlayıcı kuruluşlardan çocuk ve gençlerin zihinsel, fiziksel ve ahlaki gelişimine zarar verebilecek türden programların yayınlanmamasına özen gösterilmesini istedi. RTÜK, "Televizyonlarda nostalji günlerinde olduğu gibi ailenin sıcaklığını yansıtacak faydalı, eğlendirici ve bilgilendirici programların yayınlanmasının önemi bir kat daha artmaktadır" açıklamasını yaptı.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), 31 Aralık’tan itibaren geçerli olacak dört günlük sokağa çıkma yasağı süresince medya hizmet sağlayıcı kuruluşlardan çocuk ve gençlerin zihinsel, fiziksel ve ahlaki gelişimine zarar verebilecek türden programların yayınlanmamasına özen gösterilmesini istedi. RTÜK, “Televizyonlarda nostalji günlerinde olduğu gibi ailenin sıcaklığını yansıtacak faydalı, eğlendirici ve bilgilendirici programların yayınlanmasının önemi bir kat daha artmaktadır” açıklamasını yaptı.

RTÜK, yaptığı yazılı açıklamayla medya hizmet sağlayıcı kuruluşlara seslendi. 31 Aralık gecesi başlayacak olan dört günlük sokağa çıkma yasağı süresince “çocuk ve gençlerin zihinsel, fiziksel ve ahlaki gelişimine zarar verebilecek” yayınların yapılmamasına özen gösterilmesini isteyen RTÜK’ün yaptığı açıklama şöyle:

Nostalji günlerinde olduğu gibi

“Özellikle tam gün sokağa çıkma yasaklarının olduğu günlerde aileler, çocuklarıyla birlikte ekran karşısında daha çok zaman geçiriyorlar. Televizyonlarda yayınlanan programların etkisi, önce toplumumuzun en güçlü yanını oluşturan aileler üzerinde görülmekte ve ardından tüm topluma yansımaktadır. Yeni yılla birlikte 4 gün boyunca aziz vatandaşlarımızın evde aileleriyle birlikte zaman geçirecekleri göz önünde bulundurulduğunda, televizyonlarda nostalji günlerinde olduğu gibi ailenin sıcaklığını yansıtacak faydalı, eğlendirici ve bilgilendirici programların yayınlanmasının önemi bir kat daha artmaktadır. Medya hizmet sağlayıcıların özellikle 4 günlük zaman zarfında tüm aile fertlerinin birlikte seyredeceği programların seçiminde daha hassas davranmalarını bekliyoruz. Maziden hatırladığımız örnek ve güzel ev manzaralarında olduğu gibi evin en küçüğüyle en büyüğünün, belki dedeyle torunun, birlikte izleyebileceği ve dinleyebileceği türden yayınları ısrarla tavsiye ediyoruz.

Tüm zamanlarda olduğu gibi çocuk ve gençlerin zihinsel, fiziksel ve ahlaki gelişimine zarar verebilecek türden programların yayınlanmamasına özen gösteren kıymetli yayıncılarımızın, içinden geçtiğimiz bu günlerde çok daha titiz davranmalarını yayıncılık otoritesi olarak altını çizerek hatırlatıyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz