Ana Sayfa Gazetecilik RTÜK üyesi Taşçı’dan Albayrak’ın istifasını gizleyen medyaya açık mektup

RTÜK üyesi Taşçı’dan Albayrak’ın istifasını gizleyen medyaya açık mektup

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyesi İlhan Taşçı, açık bir mektup paylaşarak Albayrak’ın istifa haberinin 24 saat sonra anaakım medyada yer bulabilmesine tepki gösterdi. Taşçı açık mektubunda, “Görevi kamuyu bilgilendirmek olan gazeteci, elde ettiği haberi yayınlamama keyfiyetine sahip değildir” dedi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı olan eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 8 Kasım 2020’de Instagram hesabından yaptığı açıklamayla istifa ettiğini duyurmuş fakat birçok televizyon, radyo ve gazete Albayrak’ın istifasını kamuoyuyla paylaşmayarak uzun süre görmezden gelmişti. Albayrak’ın istifa haberi, anaakım medyada ancak 24 saat sonra yer bulabilmişti. Albayrak’ın istifa haberinin sansürü ile ilgili RTÜK Üyesi İlhan Taşçı, Twitter hesabından açık mektup paylaştı.

İstifa haberini yalnız beş haber kanalı verdi

Albayrak’ın kişisel Instagram hesabında görevinden istifa ettiğini açıklaması üzerine uluslararası haber ajanslarının 45 dakika içerisinde istifa haberini doğrulatarak, dünyaya duyurduğu vurgulayan Taşçı, “Türkiye’de bu kadar önemli bir gelişmeyi yalnızca beş haber kanalı verdi. Sizin yönetiminde yer aldığınız yayıncılar da dahil bin 775 radyo ve televizyon kanalı ise 24 saat boyunca bu istifayı halktan ve Türkiye’den gizledi” dedi.

Halkın haber alma hakkı gazetecilikle bağdaşmayan gerekçelerle engellendi

Taşçı, bu tavrın basının varlık nedeni olan kamuoyunu bilgilendirme ilkesine aykırı olduğunun çok açık olduğunu belirterek “İstifanın duyulmasının ardından bir saat içerisinde tüm haber merkezlerinin bu haberi teyit ettiği bildiğimiz bir gerçektir. Bir bakanın istifasının doğrulatılmasına karşın, haberleştirilmemesi, halkın haber alma hakkının gazetecilikle bağdaşmayan gerekçelerle engellendiği durumunu ortaya çıkarır ki, istifa akşamı yaşananlar tam da budur” ifadelerini kullandı.

Gazeteci, elde ettiği haberi yayınlamama keyfiyetine sahip değildir

Ne bir RTÜK üyesi olarak kendisinin, ne de Üst Kurul’un kurumsal olarak haber müdürlerinin editöryal kararlarına müdahale edemeyeceğine dikkat çekerek şunları kaydetti:

“Hatta bizim üyeler olarak, RTÜK’ün de kurumsal olarak varlık nedeni yayın kuruluşlarınızın, kamu yararını gözeterek, ifade, basın özgürlüğü ve yurttaşların haber alma hakkını en demokratik biçimde kullanılmasını sağlamaktır. Anayasa, ‘basının sansür edilemeyeceğini’ güvence altına almıştır. Aslında sizlerin en büyük güvencesi tartışmasız Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’dır.

RTÜK Yasası da yayın hizmetlerinin ‘tarafsızlık, gerçeklik ve doğruluk ilkelerini esas almak ve toplumda özgürce kanaat oluşumuna engel olmamayı’ benimser. Ayrıca yasa, Üst Kurulu ‘ifade ve haber alma özgürlüğünün’ sağlanması için gereken önlemleri almakla da öncelikli olarak sorumlu ve görevli kılar. İfade özgürlüğü, aynı zamanda haber alma, haberi edinme hakkını da kapsar. İnsanları haberdar etme hakkını yerine getirmek de gazetecilerin görevidir. Görevi kamuyu bilgilendirmek olan gazeteci, elde ettiği haberi yayınlamama keyfiyetine sahip değildir.”

83 milyon yurttaşın haber alma hakkı ihlal edildi

Bakanın istifasını haberleştiren televizyon kanallarının, ifade özgürlüğüne saygılarını da bu yolla belirtmiş olduklarını kayda geçirmekte yarar olduğunu hatırlatan Taşçı, şunları kaydetti:

“Böylesi bir haberin doğru olduğunun bilinmesine karşın saatlerce görmezden, duymazdan gelinerek yayınlamaktan sakınılması, 83 milyon yurttaşın haber alma hakkının ihlali; bilmesi ve görevi olmasına karşın haberi vermeyenler açısından da gazetecilik mesleğine ihanet anlamına gelir. Unutulmamalıdır ki, basın ve ifade özgürlüğü uğruna Türkiye’de onlarca gazeteci canlarıyla bedel ödemiştir.”

Taşçı, beklenenin gazetecilik mesleğinin evrensel kurallarına uymak olduğuna değinerek “Ülkede yaşananlara kulak tıkamamak, hakikati yok saymamak, olup biteni görmezden gelmemek ezcümle; gerçeği yalnızca gerçeği izleyicilerle paylaşmaktır. Bu gerçeğin nasıl paylaşılacağı sizin kararınızdır. Ama paylaşılmaması halkın haber alma hakkının ihlalidir” ifadelerini kullandı. (BB)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz