Ana Sayfa Bilim Sağlık Bakanlığı “Bakan Koca’nın tepkisi sebebiyle gelen istifa” haberini yalanladı

Sağlık Bakanlığı “Bakan Koca’nın tepkisi sebebiyle gelen istifa” haberini yalanladı

COVID-19 testlerinin doğruluk oranının yüzde 40 olduğu ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın duruma tepki göstererek Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nde testi onaylayan Mikrobiyoloji Referans Laboratuvarları ve Biyolojik Ürünler Daire Başkanı'nı görevden aldığı iddia edildi. Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklama ile iddia yalanlandı.

Sağlık Bakanlığı COVID-19 tanı testlerinin doğruluk oranlarının yüzde 40 olduğuna dair medyada yer alan haberleri yalanladı. Söz konusu iddia sebebiyle gerçekleştiği söylenen istifa için “Kadrosunun bulunduğu üniversite tarafından yapılmış olan görevlendirme süresinin sona ermesi nedeniyle kurumdan ayrılmış ve üniversitedeki öğretim üyeliği görevine dönmüştür” açıklaması yapıldı.

Medyascope’tan Fırat Fıstık’ın haberine göre Türkiye’de kullanılan COVID-19 testlerinin doğruluk oranı yüzde 40 olduğu için Sağlık Bakanı Fahrettin Koca duruma tepki gösterdi ve Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nde testi onaylayan Mikrobiyoloji Referans Laboratuvarları ve Biyolojik Ürünler Daire Başkanı Selçuk Kılıç görevden alındı.

Sağlık Bakanlığı konuya ilişkin açıklama yaparak iddiayı “Türkiye’de kullanılan koronavirüs testlerinin doğruluğunun düşük olduğuna ve Bakanlığımızın farklı birimlerindeki görev değişikliği ve ayrılmaların bu konuyla ilişkili olduğuna” dair iddialar asılsızdır” ifadeleri ile yalanladı. Söz konusu iddia ve testlerin temin sürecine ilişkin dair Bakanlık tarafından yapılan açıklama şöyle:

Covid-19 salgınının başlamasının ardından ilk dönemde kullanılan tanı kitleri virüsün tek geni üzerinden teşhis koyan kitler olarak, tek yerli üreticiden temin edilmiştir. İlerleyen dönemlerde farklı üreticilerin çok gen üzerinden tetkik yapan kitlerinin de ülkemizde ruhsatlandırılması ile farklı tedarikçilerden de temin imkanı ortaya çıkmıştır.

“Test duyarlılıkları yüzde 90’ların üzerinde”

Bugün gelinen aşamada, tanı kitleri ile ilgili alımlar Devlet Malzeme Ofisi’nin (DMO) tedarik yöntemi ile kataloğuna girmiş ürünler arasından yapılmaktadır. Kataloğa giren tüm kitlerin uluslararası kabul edilmiş standartları karşılayan kitler olması gerekmektedir. DMO üzerinden tedarik edilen ve halen Halk Sağlığı Laboratuvarlarımızda kullanılmakta olan kitler de uluslararası standartlarda olup duyarlılıkları %90’ların üzerindedir.

“İstifa sebebi görevlendirme süresinin dolması”

Öte yandan, haberde bahsi geçen Halk Sağlığı Genel Müdürlüğümüz bünyesinde çalışan Prof. Dr. Selçuk Kılıç, kadrosunun bulunduğu üniversite tarafından yapılmış olan görevlendirme süresinin sona ermesi nedeniyle kurumdan ayrılmış ve üniversitedeki öğretim üyeliği görevine dönmüştür. Haberde yer alan iddiaların gerçekle bağlantısı olmadığı gibi, Prof. Dr. Kılıç’ın asli görevine dönüşünün ya da Bakanlığımızdaki diğer görev değişiklilerinin bu konu ile ilgisi bulunmamaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz