Ana Sayfa Politika Sağlık Bakanlığı, kendi yasağını deldi: Bakanlık en riskli şehir İstanbul’da kongre düzenliyor

Sağlık Bakanlığı, kendi yasağını deldi: Bakanlık en riskli şehir İstanbul’da kongre düzenliyor

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın pandemi tedbirlerine uymadığını, Bakanlığın 2 milyon TL harcayarak İstanbul'da bugün uluslararası katılımlı bir toplantı düzenleneceğini belirterek, “1 Aralık’a kadar seminer, genel kurul gibi etkinlikler yasaklandı ama Sağlık Bakanı kendi koyduğu yasağı deliyor” diye tepki gösterdi.

Sağlık Bakanlığı tarafından İstanbul’da bugün Türk Konseyi Sağlık Bilim Kurulu Toplantısı ve Aziz Sancar Bilim, Hizmet ve Teşvik Ödülleri toplantısı gerçekleştirilecek.

BirGün’den Burcu Cansu’nun haberine göre, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Murat Emir, İstanbul’da bugün başlayacak ve üç gün sürecek toplantının ihalesinin Eylül ayında 1 milyon 976 bin 800 lira bedelle Turveb Turizm firmasına verildiğini söyledi.

Emir, “Sağlık Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’nün Sağlık Sisteminin Güçlendirilmesi ve Desteklenmesi Projesi kapsamında düzenlediği ihalenin bedeli KDV’si ile birlikte 2 milyon TL’yi geçiyor” dedi.

Bakan Koca, yasağı deliyor

Bilim Kurulu tavsiyesiyle yayımlanan İçişleri Bakanlığı genelgesinde 1 Aralık gününe kadar genel kurul, geniş katılımlı toplantılar ve seminerlerin ertelenmesi gerekirken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Bilim Kurulu’nun koyduğu yasağı deldiğine dikkat çeken CHP’li Emir, şu ifadeleri kullandı:

“Bakan Koca bir yandan İstanbul’da COVID-19 vaka sayılarında artış yaşandığını belirterek vatandaştan dikkatli olmasını istiyor ama diğer yandan uluslararası katılımlı bir kongre düzenliyor. Yurt dışından da katılımcıları bu toplantıya davet ediyor. Sağlık çalışanlarının tüm izinlerini iptal edecek kadar durum vahim ama hâlâ milleti toplayıp ödül verme peşindeler.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yurttaşlara yönelik uyarılarını da anımsatan Emir, şu sorulara cevap istedi:

  • Vatandaştan toplu alanlardan uzak durmasını isterken, vatandaştan kendi önlemini almasını beklerken Bakanlık olarak neden böyle bir kongre düzenliyorsunuz? Kongre için nasıl bir harcama yapacaksınız ki 2 milyon TL bedelli ihale yapıyorsunuz?
  • Ayrıca Bilim Kurulu’nun bu toplantıya ilişkin izninin olup olmadığı da belli değil. Toplantı için Bilim Kurulu’ndan izin alındı mı?
  • Mutlaka birilerine para mı kazandırmanız gerekiyor?
  • Hastaneler borç batağındayken, bir enjektör bile alamaz haldeyken, Sağlık Bakanlığı’nın kaynaklarını böyle savurmaya devam mı edeceksiniz?
  • Kendi genelgesine uymayan Bakanlık olur mu? (BB)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz